Harry Potter Logo

Harry Potter Logo

Dziś prawdopodobnie w cywilizowanym świecie nie ma osoby, która nie wiedziałaby, kim jest Harry Potter. Imię tej fikcyjnej postaci zagrzechotało na ustach w 1997 r., Kiedy pierwsza książka angielskiego pisarza Joan Rowling o niezwykłej szkole magii, jej nauczycielach i uczniach, została wyczerpana. Teraz wizerunek chłopca w okularach i magicznej różdżki w dłoni, a także niezwykła pisownia jego imienia jest równie rozpoznawalna, jak na przykład logo McDonalda lub Adidasa.

Znaczenie i historia

Harry Potter Logo Historia

Pierwsza książka o Harrym Potterze została opublikowana 26 lipca 1997 r. Jak sama później przyznała Rowling, przez kilka lat wydawała rękopis wielu wydawcom, ale wszędzie odmawiano. Historia magii i dziwnych bohaterów wydawała się czytelnikowi nieciekawa.

Ale po wydaniu pierwszej części książka natychmiast stała się bestsellerem. Do chwili obecnej wydano 7 książek i nakręcono 10 filmów Potteriana (8 książek oraz spin-offy i kontynuacja). Książki i filmy zostały przetłumaczone na 80 języków, sprzedano prawie 700 milionów egzemplarzy – jest to najczęściej czytane dzieło literackie w historii. Liczby wyświetleń filmu nie da się nawet dokładnie obliczyć – w kinach wartość kasy wynosi prawie 2 miliardy dolarów.

Znak towarowy Harry Potter został opatentowany w 1997 roku, aby objąć książkę. Autorstwo niestety nie jest wskazane.

Od 1997 r

Harry Potter Logo 1997–....

W pierwszym wydaniu angielskim nazwa została sporządzona w dość minimalistycznej prezentacji – imię bohatera, napisane gotycką czcionką Cochin Bold z niewielkim stopniowym układem liter.

Po pierwszym sukcesie w Europie książka została ponownie opublikowana w USA – potem pojawiła się specjalna pisownia litery P – poniżej dodano zygzakowatą błyskawicę, symbolizującą magiczną moc emanującą z magicznej różdżki. Innym skojarzeniem jest blizna na czole Harry’ego Pottera, którą otrzymał w wieku 1 lat z rąk mrocznego maga Volana de Morta. Kolor liter na logo jest czarny.

W tym samym czasie powstało krótkie godło. Składa się z rozpoznawalnych liter H i P, otoczonych nieciągłym owalem i latającą kulą ze skrzydłami. Wszystko wykonane w złotym kolorze.

2001-2002

Harry Potter Logo 2001-2002

W 2001 roku, wraz z wydaniem pierwszego filmu, logo zmieniło kolor na złoty, a cienie sprawiały wrażenie objętości. Wykorzystywany jest również efekt rozdrobnionej folii.

2004-2011

Harry Potter Logo 2004-2011

Logo ponownie zmieniło kolor – na szaro-srebrny z losowo rozmieszczonym czarnym odcieniem. To nadało słowom szczególną tajemnicę, upiorne i podkreśliło ponurą atmosferę tego, co dzieje się w 3. części filmu. Decyzję podjął dyrektor Alfonso Cuaron. Symbol TM został dodany w prawym dolnym rogu – znak, że znak towarowy jest oficjalnie zarejestrowany i chroniony. Następnie wykonano całą filmografię Potteriany z tym logo.

Godło

Od 2011 r. Litery ponownie zmieniły kolor i niewielką ich część. Obecnie aktualne są białe litery na czarnym tle i można także używać czarnego na białym, żółtym, złotym i srebrnym pisowni. Jak powiedzieli właściciele etykiet, kolorystyka nie jest unikalną częścią logo. Czcionka Cochina Bolda została nieco zmieniona – litery stały się nieco szersze, ostre rogi zostały złagodzone – od tego czasu otrzymała indywidualną nazwę Harry Potter.

Logo Harry’ego Pottera na zawsze pozostanie w historii w swojej wyjątkowej pisowni, a autor książek obiecuje kolejne 5 części.

Czcionka i kolory

Napis Harry Potter wygląda na rozpoznawalny. Projektanci wykorzystali długie, zakrzywione szeryfy, łamane kreski i podskakujące litery, aby oddać nastrój magicznego świata. Spersonalizowana czcionka zawiera trójkątną literę „t”, duże „P” z zygzakowatym zamkiem błyskawicznym oraz asymetryczną literę „H” z pionowymi liniami przypominającymi kolumny o różnej wysokości.

Obecnie używa się prostego czarno-białego logo, choć wcześniej były wersje jaśniejsze: napis był stylizowany najpierw na złoto, a potem na srebro. Projektanci starali się oddać połysk i fakturę szlachetnych materiałów za pomocą gradientu. Ale imitacja metalu nie zapuściła korzeni, a twórcy wrócili do wersji czarno-białej.