Harley Davidson Logo

Harley-Davidson Motorcycles Logo

Harley Davidson to firma motocyklowa założona przez czterech przedsiębiorców: Williama Sylvestera Harleya i trzech braci Davidson. W 1903 roku, po nieudanych eksperymentach z motocyklem, zaprezentowali swój debiutancki motocykl. Ich pierwszą rośliną była mała drewniana szopa na podwórku Davidsona. W 1908 roku entuzjastom udało się sprzedać rower policji w Detroit. Do 1918 roku wojsko amerykańskie kupiło połowę pojazdów firmy.

Znaczenie i historia

Harley-Davidson Motorcycles Logo Historia

Chociaż firma została założona w 1903 r., Logo Harley Davidson pojawiło się kilka lat później: według jednej wersji w 2009 r., Według innej w 1910 r. Marka od razu stała się znana w wyścigach i testach wytrzymałościowych: motocykle wymagały siedmiu. pierwsze miejsca.

Słynny projekt został wymyślony przez Janet Davidson. Pracowała dla wujka Alexandra McNaba w sklepie z bielizną i wykorzystała swój talent artystyczny do stworzenia oryginalnych monogramów na szlachetne tkaniny. Spodobało jej się to zajęcie tak bardzo, że Janet wykonała plakietkę dla Harleya Davidsona, a następnie umieściła ją na motocyklach, dekorując każdy czołg i błotnik wzorem. Starsza siostra była dumna, że ​​może pomagać swoim braciom i pomagać w spełnianiu ich marzeń.

To logo jest używane od ponad stu lat. Został oficjalnie zarejestrowany w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych w 1982 roku. Ponadto istniały tymczasowe znaki towarowe z datami rocznicowymi. W 1953 roku, kiedy pierwszy motocykl Harley Davidson miał 50 lat, firma uczciła tę okazję nowym emblematem. Projekt został dokładnie przemyślany: litera „V” oznaczała typ silnika, a wersja medalionowa spodobała się właścicielom przedsiębiorstwa na tyle, że zdecydowali się zostawić ją na przednich błotnikach wszystkich motocykli z 1954 roku.

W 1976 roku, z okazji Dwustulecia w Stanach Zjednoczonych, artysta Paul Smith przeprojektował branding, dodając orła. Ten wariant pojawił się po raz pierwszy w modelach Liberty Edition. W 1978 roku, w 75. rocznicę powstania Harleya Davidsona, powstało kolejne logo, ale pojawiało się ono tylko na gadżetach z pamiątkami. Nieco później dyrektorzy zdali sobie sprawę z potencjału reklamowego emblematów i na każdą pięciolecie po 1978 roku zaczęli produkować specjalne serie motocykli ze znakami rocznicowymi.

1910 – 1953

Na logo z tamtych lat fraza „Harley-Davidson” jest zapisana łącznikiem i umieszczona w samym centrum nazwy marki. Jest to prostokąt o dwóch krawędziach na obwodzie. Litery są białe, wąskie, wydłużone. Na skrajnym pasku napisy „TRADE” (po lewej) i „MARK” (po prawej) są oznaczone drobnym drukiem.

Pozioma figura dzieli dwuczęściowe trójkąty na dwie połowy, przypominając tarcze. Na najwyższym z nich jest napis „MOTOR”, w dolnym – „CYKLE” Litery mają różne rozmiary: w środku duże, wzdłuż krawędzi małe, więc słowa wyglądają jak piramidy. Trójkąty są jak znaki kierunkowe.

1953 – 1980

W 1953 roku pojawił się jubileuszowy emblemat, który tak spodobał się administracji, że zdecydował się go użyć zamiast głównego. Pośrodku znajduje się poziomy prostokąt z napisem „Harley-Davidson”. Przypomina odręczny tekst i jest wykonany swobodnym pismem z imitacją graweru. Litery są połączone, pół-kursywą.

Tłem prostokąta jest łacińska litera „V”, oznaczająca typ silnika. W górnej części znajduje się tarcza wskazująca wiek marki – „50 lat”. W ostrym trójkącie utworzonym przez znak „V” w dwóch rzędach umieszczony jest napis „AMERICAN MADE”. Wszystkie elementy są narysowane w kółko, dzięki czemu logo wygląda jak medal.

1980 – obecnie

Obecna wersja jest prawie identyczna z wersją debiutancką. Jedyną różnicą jest rysunek narożników tarczy i bardziej zwarty układ liter w środkowym napisie.

Godło

Pierwszy symbol, wymyślony przez Janet Davidson, nazywa się Bar-and-Shield, ponieważ składa się z kręconej tarczy podzielonej na środku poziomym paskiem. Powyżej napis „MOTOR”, poniżej „CYKLE” (czasem „FIRMA”), pośrodku – „HARLEY-DAVIDSON”. Ta wersja jest uważana za standardową, ale każde biuro firmy ma swoje unikalne logo. Wersja stworzona w 1965 roku jest uznawana za kultową, różni się od klasyki pogrubionymi literami, szerokimi ramkami i czarno-białą kolorystyką (oryginalna).

W 2019 roku producent zapowiedział globalne przeprojektowanie, ogłaszając, że pierwsze motocykle z nowymi naszywkami trafią do sprzedaży w 2020 roku. Zmiana stylizacji zostanie wprowadzona etapami, a koncepcja wizualna ma się całkowicie zmienić do 2025 roku, aby fani mogli przyzwyczaić się do nowego wizerunku marki. … Dawny symbol pozostaje, ale jako hołd dla minionej epoki. Będzie nadal używany w kontekście dziedzictwa firmy.

Projektanci nowoczesnego emblematu zachowali kształt Bar-and-Shield, znany również jako Shield and Strip. W rzeczywistości jest to figurowa tarcza heraldyczna, podzielona na dwie części poziomym prostokątem. Nowa wersja oddaje nowoczesny styl Harleya Davidsona. Kąty i proporcje nieznacznie się zmieniły, a linie stały się nieco cieńsze.

Czcionka i kolory

Klasyczne logo zawiera pomarańczowe litery „MOTOR”, „CYKLE” („FIRMA”) i białe „HARLEY-DAVIDSON”. Dla tekstu na tarczy zastosowano indywidualną czcionkę: litery w słowie „MOTOR” są rozciągnięte w górę, aw „CYKLE” – w dół, w kształcie ramki. Nazwa firmy jest wykonana standardową, pogrubioną groteską. Kolor tła jest czarny.

Nowy, minimalistyczny emblemat został pozbawiony napisów. Nie ma również szczególnej różnorodności palety: monochromatyczna wersja Bar-and-Shield jest prezentowana w czerni i bieli.