Google Logo

Google Logo

Google to amerykańska korporacja, która istnieje od 1998 roku i jest częścią Alphabet Inc. Skupia się na wyszukiwaniu w Internecie, technologii reklamowej i przetwarzaniu w chmurze. Jego głównym produktem jest wielojęzyczna wyszukiwarka, która zapewnia szybki dostęp do interesujących nas informacji. Istnieje również szereg narzędzi i usług niezwiązanych z wyszukiwarką: zestaw słuchawkowy Google Glass, system operacyjny Google Chrome i Android, komunikator Hangouts, edytor graficzny Picasa, przeglądarka Google Chrome, sieć społecznościowa Google+ i poczta internetowa Gmail.

Znaczenie i historia

Google Logo Historia

Ogromny wkład w rozwój logo wnieśli Ruth Kedar, artystka i profesor w niepełnym wymiarze godzin na Leland Stanford Junior University, gdzie studiowali twórcy Google – Sergey Brin i Larry Page. Opierała się jednak na już istniejącej koncepcji kolorystycznej i po prostu nadała kolorowym literom nową formę, tak że jej zasługa polega tylko na udanej interpretacji godła.

1995 – 1997

Pierwsze logo odzwierciedla starą nazwę Google – BackRub. Jest poświęcony popularnej wówczas praktyce uzyskiwania linków zwrotnych w celu zwiększenia ruchu na stronie. Słowo jest zapisane pogrubionymi, czerwonymi literami bezszeryfowymi. Czcionka niejasno przypomina Impart Family i PF Fusion Sans Pro Black. W pełnej wersji w tle sfotografowana dłoń dotykająca płaskiej powierzchni, która wygląda jak nagie plecy.

1997 – 1998

Dwa lata później BackRub został przemianowany na Google, co znalazło odzwierciedlenie w jego logo. Nowa nazwa wywodzi się od matematycznego terminu googol, oznaczającego liczbę dziesięć, po której następuje sto zer. W wyniku rebrandingu pojawiło się logo z wielokolorowymi odbijającymi się literami. Napis został spłaszczony i wyglądał śmiesznie, ale mógł stać się ikoniczny. Był używany w wersji beta, kiedy Google istniał tylko jako projekt pilotażowy dla studentów Leland Stanford Junior University.

1998

Firma Google została założona w 1998 roku. W tym samym roku powstało nowe logo przy użyciu czcionki Baskerville Bold. Projektanci zrewidowali kolorystykę, zabarwiając litery na zielono (duże litery „G” i „l”), czerwoną (pierwsze „o” i „e”), żółtą (drugie „o”) i niebieską (małe litery „g”). Krążą pogłoski, że to logo zostało wzorowane w programie GIMP. Pytanie, kto jest jej twórcą, pozostaje otwarte: jedne źródła podają, że to Sergey Brin, inne przypisują autorstwo Larry’emu Page’owi.

1998 – 1999

Pierwszy emblemat, przyjęty we wrześniu 1998 roku, nie przetrwał długo. Już w październiku został zastąpiony zmodernizowaną wersją z niebieską wielką literą „G” i wykrzyknikiem na końcu słowa. Przejścia gradientowe i cienie są bardziej wyraźne, dzięki czemu litery wydają się trójwymiarowe. Wykrzyknik miał prawdopodobnie na celu nadanie logo Google wyglądu symbolu Yahoo!, ponieważ firmy te konkurowały we wszystkim, łącznie z identyfikacją wizualną.

1999 – 2013

Od maja 1999 r. Do września 2013 r. Używano uproszczonego emblematu z dwuwymiarowym napisem bez znaku interpunkcyjnego „!”. Projektanci zdecydowali się na nowy krój pisma Catull BQ, stworzony w 1982 roku przez artystę Gustava Jagera dla Berthold Type Foundry. Krój wyróżniał się ukośnymi elementami liter i kędzierzawymi szeryfami, stylizowanymi na styl antyczny.

1999 – 2010

W maju 1999 roku pojawiło się kolejne logo – tym razem z projektem 3D. Był używany jako oficjalny symbol Google do maja 2010 roku. Został opracowany przez Ruth Kedar, którą Sergey Brin i Larry Page poznali przez wspólnego znajomego. Zaproponowała kilka wersji z krojami Adobe Garamond i Catull, szkłem powiększającym, splecionymi o i skomplikowanymi wielokomponentowymi kształtami. Ale właściciele firmy wybrali wersję minimalistyczną, bliższą oryginałowi.

2010 – 2013

W 2010 roku projekt zaproponowany przez Ruth Kedar został przeprojektowany. Czcionka pozostała taka sama – zmieniono tylko szczegóły. Wyraźne cienie zniknęły, intensywność gradientu zmniejszyła się, żółte „o” nabrało pomarańczowego zabarwienia.

2013 – 2015

Kolejna aktualizacja logo miała miejsce w październiku 2013 roku. Twórcy wykonali dwuwymiarowy napis i dostosowali kształt szeryfów, aby nie były tak ostre jak wcześniej. Założono, że taka marka powinna harmonijnie wyglądać z pojawiającymi się niedawno usługami Google, a jednocześnie łączyć się ze stylem Material Design.

2015 – obecnie

W 2015 roku firma wprowadziła uproszczone logo. Szeryfy zniknęły, cienie stały się bardziej nasycone. Ta wersja została stworzona przez cały zespół grafików, którzy współpracowali przy tygodniowym sprincie.

Godło

Google ma mini-emblemat w postaci dużej litery „G”. Składa się z kilku segmentów koloru: niebieskiego, zielonego, żółtego i czerwonego. Tęczowa litera jest używana jako ikona usługi wyszukiwania głosowego, ulubiona ikona zasobów internetowych oraz ikona aplikacji mobilnej.

Czcionka i kolory

Do 2015 roku logo zawierało różne modyfikacje zestawu słuchawkowego Catull. Po ostatecznym przeprojektowaniu wprowadzono nową czcionkę, Product Sans. Litera „e” posiada ściętą linię jako symbol niestandardowego charakteru firmy. Kolor napisu nie jest jednolity, chwytliwy: litery są pomalowane na jaskrawe odcienie czerwieni, zieleni, błękitu i żółci, które kontrastują ze sobą i są silnie kojarzone z produktami Google.