Gatorade Logo

Gatorade Logo

Gatorade to marka sportowych napojów izotonicznych. Został stworzony w 1965 roku z inicjatywy drużyny piłkarskiej, której zawodnicy cierpieli z powodu odwodnienia. Aby rozwiązać ten problem, asystent trenera przygotował roztwór wody, glukozy i niezbędnych soli. Liczne zwycięstwa sportowców przyniosły sławę napojom. W następstwie komercyjnego sukcesu marka zmieniła właściciela, aż doszła do PepsiCo Corporation.

Znaczenie i historia

Gatorade Logo Historia

Oryginalne logo różniło się od nowoczesnego. Po przeprojektowaniu przeprowadzonym w latach siedemdziesiątych XX wieku uzyskał zupełnie inny wygląd, znany do 2008 roku. Jedyną rzeczą, która pozostała niezmieniona, była błyskawica.

1965 – 1970

Pierwsze logo składa się z kombinacji czarnych liter pisanych różnymi czcionkami.

1970 – 1986

W tym roku pojawił się kultowy obraz błyskawicy. Był bardzo wysoki i przesiąknięty był nazwą, a także tekstem poniżej. Główne kolory marki to pomarańczowy, akwamaryn i niebieski.

1986 – 1991

W tym okresie właściciele zmienili styl pisania niektórych listów.

1991 – 1994

W tej wersji Kultowa Błyskawica pozostała niezmieniona, poprawiając tylko nazwę napoju i zwrot „Gaszący pragnienie”. Zostały ustawione pod kątem, a do ramy dodano ostrą krawędź.

1994 – 1998

Wariant z 1994 roku otrzymał zacienioną linię po prawej i u dołu. Dolny napis został przetarty na zewnątrz.

1998 – 2004

Kolejne ulepszenie marki zaowocowało prostym i łatwym do zapamiętania rozpoznawalnym logo w nowoczesnej etykiecie. Twórcy całkowicie usunęli słowa Thirst Quencher.

2004 – 2009

Z godła zniknęła ramka wokół nazwy – litery otrzymały białe tło z kręconą obwódką. Błyskawica stała się jasnopomarańczowa, prawie czerwona.

2009 – obecnie

Projektanci całkowicie przeprojektowali logo firmy: powiększyli wielką literę „G” i umieścili nad nią pełną nazwę marki. Zamek błyskawiczny został zmniejszony i umieszczony pośrodku.

Godło

Gatorade Symbol

Wszystkie wersje mają własne czcionki szeryfowe – żadna pojedyncza pisownia nie jest taka sama. Dlatego loga różnią się grubością, kątem, kolorem liter. Niektóre z nich mają coś wspólnego z Rory Oblique.

Wersja międzynarodowa zawiera klasyczny zestaw kolorów: biały kontur, pomarańczowy i czarny zamek błyskawiczny, ciemnoszary napis.

Paleta specjalnych emblematów, opracowana w 2015 roku w Ameryce Północnej, jest bardzo zróżnicowana. Oprócz tradycyjnej linii Signature zawiera żółty, dodatkowy odcień jasnych pomarańczowych i zielonych odcieni.

Czcionka i kolor

Gatorade Znak

W logo tej marki nie ma identycznych czcionek: każdy okres ma własną pisownię słowa „Gatorade”. Zasadniczo czcionka ma coś wspólnego z Rory Oblique. W najnowszej wersji zastosowano zaokrąglone litery szeryfowe opracowane przez agencję reklamową TBWA \ Chiat \ Day.

W palecie firmowej znajdują się białe tło, czarne kontury, żółto-pomarańczowe dla błyskawicy, ciemnoszare dla litery i nazwy firmy. Wczesne wersje miały również kolor niebieski na krawędziach i zielony na napisach.