Gap Logo

Gap Logo

Gap to amerykańska korporacja zajmująca się sprzedażą detaliczną odzieży i obuwia. Jest właścicielem dużej sieci sklepów w Irlandii, Francji, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach świata. Detalista wszedł na rynek w 1969 roku, kiedy małżonkowie Donald i Doris Fisher otworzyli sklep z dżinsami Levi’s. To prawda, że ​​firma została nazwana zupełnie inaczej. Kilka lat później Doris zmieniła nazwę na Generation Gap, a następnie skróciła nazwę, usuwając pierwsze słowo oznaczające lakoniczne brzmienie.

Znaczenie i historia

Gap Logo Historia

Pomimo tego, że wszystkie logo Gap zawierają te same krótkie litery, wyglądają zupełnie inaczej. Pierwsza wersja radykalnie różni się od poprzedniej, co jest ogromną zasługą zespołu projektowego.

1969 – 1976

Emblemat otwierający składa się z dwóch słów: „the” i „gap”. Są pisane bezszeryfowymi małymi literami, przy czym „g”, „a” i „p” to okręgi o równej wielkości z bocznymi kreskami, a „t” jak krzyż i połączone z „h”. Artykuł „the” jest u góry i przechylony.

1976 – 1986

Po małej aktualizacji logo wygląda inaczej. Projektanci zwrócili uwagę na pierwsze słowo, wyrównując je w poziomie i pogrubiając litery. W rezultacie odstępy między „t”, „e” i „h” zmniejszyły się tak bardzo, że zaczęły się stykać w skrajnych punktach.

1986 – 2016

W 1986 roku pojawił się znak zwany Blue Box. Tym razem twórcy umieścili napis w niebieskim kwadracie. Słowo „GAP” jest zapisane dużymi literami, które rozciągają się w górę i ozdobione krótkimi szeryfami. Artykuł „the” zniknął i nie pojawił się ponownie, przeszedł w przeszłość wraz z godłem 1976-1986.

2010

W 2010 roku podjęto kolejną próbę zmiany identyfikacji wizualnej, która jednak zakończyła się niepowodzeniem. Klienci skrytykowali pogrubiony napis „Gap” z niebieskim kwadratem w lewym górnym rogu. To logo było używane tylko przez tydzień – od 4 do 11 października.

2016 – obecnie

Sześć lat po nieudanym przeprojektowaniu firma zaprezentowała nowe logo. Twórcy po prostu usunęli geometryczny kształt za słowem „GAP”, zmieniając w ten sposób logo z 1986 roku.

Godło

Znakiem firmowym korporacji jest ucieleśnienie minimalizmu. Uchwyca samą istotę Gap, ponieważ pokazuje jedynie nazwę sieci sklepów bez zbędnych elementów dekoracyjnych.

Czcionka i kolory

Czcionka użyta w logo jest zasadniczo podobna do Spire Regular autorstwa Ann Pomeroy. Najwyraźniej jest to wersja dostosowana, ponieważ projektanci pracowali z szeryfami i masą obrysu.

Kolorystyka jest równie minimalistyczna, jak struktura logo. Jeśli wcześniej, do 2016 roku, za napisem znajdował się duży ciemnoniebieski kwadrat, teraz tło jest białe. Natomiast słowo „GAP” jest czarne.