Gap to amerykańska korporacja zajmująca się sprzedażą detaliczną odzieży i obuwia. Jest właścicielem dużej sieci sklepów w Irlandii, Francji, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach świata. Detalista wszedł na rynek w 1969 roku, kiedy małżonkowie Donald i Doris Fisher otworzyli sklep z dżinsami Levi’s. To prawda, że firma została nazwana zupełnie inaczej. Kilka lat później Doris zmieniła nazwę na Generation Gap, a następnie skróciła nazwę, usuwając pierwsze słowo oznaczające lakoniczne brzmienie.
Znaczenie i historia
Pomimo tego, że wszystkie logo Gap zawierają te same krótkie litery, wyglądają zupełnie inaczej. Pierwsza wersja radykalnie różni się od poprzedniej, co jest ogromną zasługą zespołu projektowego.
1969 – 1976
Emblemat otwierający składa się z dwóch słów: „the” i „gap”. Są pisane bezszeryfowymi małymi literami, przy czym „g”, „a” i „p” to okręgi o równej wielkości z bocznymi kreskami, a „t” jak krzyż i połączone z „h”. Artykuł „the” jest u góry i przechylony.
1976 – 1986
Po małej aktualizacji logo wygląda inaczej. Projektanci zwrócili uwagę na pierwsze słowo, wyrównując je w poziomie i pogrubiając litery. W rezultacie odstępy między „t”, „e” i „h” zmniejszyły się tak bardzo, że zaczęły się stykać w skrajnych punktach.
1986 – 2016
W 1986 roku pojawił się znak zwany Blue Box. Tym razem twórcy umieścili napis w niebieskim kwadracie. Słowo „GAP” jest zapisane dużymi literami, które rozciągają się w górę i ozdobione krótkimi szeryfami. Artykuł „the” zniknął i nie pojawił się ponownie, przeszedł w przeszłość wraz z godłem 1976-1986.
2010
W 2010 roku podjęto kolejną próbę zmiany identyfikacji wizualnej, która jednak zakończyła się niepowodzeniem. Klienci skrytykowali pogrubiony napis „Gap” z niebieskim kwadratem w lewym górnym rogu. To logo było używane tylko przez tydzień – od 4 do 11 października.
2016 – obecnie
Sześć lat po nieudanym przeprojektowaniu firma zaprezentowała nowe logo. Twórcy po prostu usunęli geometryczny kształt za słowem „GAP”, zmieniając w ten sposób logo z 1986 roku.
Godło
Znakiem firmowym korporacji jest ucieleśnienie minimalizmu. Uchwyca samą istotę Gap, ponieważ pokazuje jedynie nazwę sieci sklepów bez zbędnych elementów dekoracyjnych.
Czcionka i kolory
Czcionka użyta w logo jest zasadniczo podobna do Spire Regular autorstwa Ann Pomeroy. Najwyraźniej jest to wersja dostosowana, ponieważ projektanci pracowali z szeryfami i masą obrysu.
Kolorystyka jest równie minimalistyczna, jak struktura logo. Jeśli wcześniej, do 2016 roku, za napisem znajdował się duży ciemnoniebieski kwadrat, teraz tło jest białe. Natomiast słowo „GAP” jest czarne.