Ferrari Logo

Ferrari Logo

Ferrari jest znaną globalną firmą produkującą samochody wyścigowe i sportowe. Znajduje się w Maranello (Włochy). Pojawił się w 1947 roku. Założony przez Enzo i Scuderia Ferrari.

Historia

Ferrari Logo Historia

Logo tej firmy zawsze ozdabiał szalony koń, który stał na tylnych łapach. Tak jest znany we wszystkich krajach świata. Co więcej, jego wizerunek powstał na długo przed pojawieniem się samej firmy – około 1929 r., Kiedy przedsiębiorca Ferrari otworzył małe przedsiębiorstwo. To właśnie stało się podstawą przyszłego giganta motoryzacyjnego.

Jako główny znak właściciel użył wizerunku gwałtownego konia – symbolu władzy, nieokiełznanej siły i prędkości. Ukryty stres emocjonalny potęguje paleta marki – żółta i czarna.

Ale najpierw Conde Francesco Baracca, pilot wojskowy, bohater i weteran pierwszej wojny światowej, który był idolem milionów Włochów, obnosił się z godłem. Jego fanami byli Enzo Ferrari. Latem 1923 roku poznał swoją matkę, hrabinę Paolina. Paolina poprosiła o przyjęcie jako podstawy znaku z obrazem szalejącego konia, który ucieleśnia szczęście i triumf. Przyszły potentat samochodowy przez długi czas przechowywał zdjęcie Baraccy z pamiątkową inskrypcją jego rodziców i nosił insygnia, jak jego syn.

Kilka lat później wykorzystał wizerunek konia hodowlanego do logo swojej firmy. Początkowo rysunek był po prostu nakładany na maskę pojazdów. Ale potem dodano do niego żółty kolor – cień symbolizujący ojczyznę Enzo Ferrari, miasta Modena, położonego w prowincji Emilia-Romagna.

1929 – 1931

Debiutancka wersja od razu daje link do mocy, która mierzy moc silnika samochodowego. Dlatego logo przedstawia wychowującego się konia: jest niespokojny, rozwinięty fizycznie i gotowy do biegu. Czarny koń z białymi pasemkami jest przedstawiony na żółtym tle.

Co więcej, jej wizerunek ewoluował od przysadzistego do wyrafinowanego. Wynika to z rozszerzenia koncepcji: jeśli w pierwszych wersjach zwierzę podkreślało znaczenie „koni mechanicznych silnika”, to później kojarzono je ze skrzydlatym pegazem. Klasyczna tarcza ma podwójne obrzeże (czarno-żółte), u góry potrójne czerwono-biało-czarne pasy, a na dole zapisane kursywą litery „S”, „F”.

1931 – 1939

Debiutanckie logo składa się z tarczy słonecznej z czarnym koniem, po prawej i lewej stronie znajdują się litery „S” i „F”. Są napisane cienką kursywą i dużymi literami i są dekodowane jako „Scuderia Ferrari”. U góry znajdują się trzy paski w kolorze włoskiej flagi.

Po raz pierwszy ten emblemat został użyty w 1932 roku w samochodach biorących udział w wyścigu Spa Grand Prix. Od tego czasu zawsze towarzyszyła markowym produktom i została automatycznie zatwierdzona jako główny symbol Ferrari. W historii logo znajduje się kilka kluczowych dat.

1947

To rok oficjalnego pojawienia się firmy w nowoczesnym formacie. Jako znak rozpoznawczy przyjęła wizerunek czarnego, niezłomnego konia, stojącego na tylnych łapach. Centralny element znajduje się na jasnożółtym tle.

Powyżej znajdują się trzy cienkie linie – zielona, ​​biała i czerwona, które przekazują bezpośrednie połączenie z Włochami. Poniżej znajduje się nazwa. Jest wykonany oryginalną czcionką serif. Górna część dużej litery „F” jest wydłużona w postaci ciągłej linii i przechodzi nad słowem do spłaszczonego punktu na „i”. Kursywne litery „S” i „F” zniknęły. W 1984 r. Logo pojawiło się w kształcie prostokąta.

2002

To drugi najważniejszy okres w historii marki. Właśnie wtedy przeprojektowano. Zasadniczo dotknął drobnych szczegółów: koloru i niektórych linii. Tak więc słońce-żółte pole nabrało intensywnego odcienia, a kolory w górnej części zostały scalone – linia podziału została z nich usunięta.

Rysunek konia również się zmienił: teraz wygląda znacznie mocniej. Co więcej, artyści pomalowali prawą przednią stopę konia nieco wyżej niż na oryginale, więc nie jest już zakryta lewą.

Godło i jego znaczenie

Ferrari Symbol

Główną gamą Ferrari jest czarny (koń hodowlany, znak rozpoznawczy samolotu Francesco Baracca) i złoty (paleta rodzinnego miasta Enzo, Modena). Zawsze były obecne na logo firmy i nigdy nie znikały, a jeśli uległy jakimkolwiek zmianom, było to tylko nieznaczne. W końcu ciemna sylwetka konia wygląda imponująco na kontrastowym jasnym tle. Trwałe są narodowe kolory Włoch, umieszczone na szczycie godła.

Tak zaprojektowana przez autora paleta taka oddaje prestiż, siłę, piękno i dominującą pozycję marki motoryzacyjnej na rynku branżowym. Czcionka użyta w nazwie jest indywidualna, w klasycznej pisowni – z dużymi i małymi literami. Co więcej, wszystkie trzy „r” w słowie „Ferrari” powtarzają cechy konia stojącego na tylnych łapach.

Czcionka i kolory

Ferrari Znak

W pierwszych wersjach część tekstowa jest zaznaczona kursywą: litery są duże i imitują pismo ręczne. W 1947 roku twórcy zmienili czcionkę, wprowadzając pełną nazwę firmy. Od tego czasu słowo to jest pisane indywidualnym stylem: „F” ma wydłużoną górną linię, a „r” przypomina hodowlanego konia.

Centralnym elementem wszystkich logo jest czarny koń, który w każdej chwili demonstruje gotowość do ruszenia do przodu. Kolejnym niezmiennym detalem godła są trzy kreski w kolorze włoskiej flagi (czerwona, biała, zielona). Żółte tło służy do podkreślenia efektu ciemnego konia. Co więcej, ten odcień uosabia małą ojczyznę Enzo Ferrari – miasto Modena.