FedEx Logo

FedEx Logo

FedEx jest światową firmą pocztową, kurierską i logistyczną. Założony przez przedsiębiorcę Frederick Wallace Smith. Działa od 1971 roku. Znajduje się w mieście Memphis, Tennessee (USA).

Znaczenie i historia

FedEx Logo Historia

Debiutanckie logo firmy jest uznawane za jeden z najbardziej udanych komercyjnie przykładów użycia negatywnej przestrzeni, w której każdy szczegół, nawet ukryty, działa na ten pomysł. Ta dyskretna koncepcja jest bardzo ceniona przez ekspertów.

W rezultacie emblemat otrzymał ponad 40 nagród za wzornictwo i znalazł się w pierwszej 10 najlepszych według magazynu Rolling Stone. A wszystko dzięki białej strzałce, która jest ukryta w logo. Biegnie wzdłuż granicy słów „Federalny” i „Ekspresowy”, umieszczonych pionowo, i kończy się kropką między literami „E” i „X”. Symbolizuje prędkość, ruch, dążenie do przodu.

1973 – 1994

Federal Express Logo 1973–1994

W pierwszych latach swojego istnienia firma nazywała się Federal Express. To właśnie odzwierciedla logo debiutu. Fraza znajduje się w niebiesko-białym prostokącie i jest umieszczona na lekkim nachyleniu, jakby skierowana w górę. „Federal” jest pomalowane na biało i umieszczone na niebieskim tle, „Express” jest zrobione na czerwono i zajmuje niższy poziom bieli. Wszystkie litery są wielkie, stylizowane i wydłużone „SS”, „A” bez wewnętrznej poprzeczki.

1991 – 1994

FedEx Logo 1991–1994

Równolegle z pierwszym logo wprowadzono drugie, przedstawione w innym projekcie – prostsze i bardziej zrozumiałe. Przyszedł w czasie rebrandingu, co naturalnie wpłynęło na przeprojektowanie brandingu. Opiera się na skróconej wersji nazwy: Fed + Ex. Autorem zaktualizowanej wersji jest Lyndon Leader, wiodący specjalista ds. Projektowania z grupy konsultingowej Landor Associates. Jako profesjonalista podziwiał tak zwaną „przestrzeń negatywną” i jej ukryte możliwości. Wolał jasne i eleganckie rzeczy, przestrzegał koncepcji promowanej w latach 80. przez Smith & Hawken.

Właśnie dlatego Lyndon wybrał logo Northwest Orient Airlines jako rolę referencyjną, gdzie „N” i „W” wyglądają pięknie. Takie podejście go zainteresowało i zaproponował logo w nowym projekcie. Stała się dodatkowa i jako pierwsza została wykorzystana nie w reklamie, ale w dokumentach biznesowych. Ze względu na lekkość grafiki był dobrze odczytany, ponieważ obie części miały inny kolor: początkowe trzy litery były ciemnofioletowe lub niebieskie, a ostatnie dwa były czerwone.

1994 – obecnie

FedEx Logo 1994–....

Obecna wersja składa się z dwóch baz, z których każda zaczyna się od dużej. Podobnie jak w poprzednim logo, składa się z dwóch słów. Zmienił się tylko kolor: zamiast poprzednich kolorów zastosowano jasny liliowy i pastelowy pomarańczowy. Ponadto litery „d” i „E” są teraz zapisywane razem.

Godło

W czasach, gdy firma nazywała się Federal Express, CEO Fred Smith już myślał o zmianie marki. Trzy zespoły pracowały nad brandingiem, który przedstawił wybór ponad 200 opcji. Niektóre z nich zostały oznaczone strzałkami w kształcie strzałek, ale żadna nie była zamaskowana. Ale gdy szef firmy i menedżer marki zauważyli ukrytą strzałkę, wybierając odpowiednie logo.

Napis jest indywidualną kombinacją dwóch czcionek: Futura Bold i Univers 67. Były one wynikiem Lyndon Leader. Aby przedstawić je pozytywnie, projektant dużo eksperymentował: zmierzył odstępy między literami, zmienił małe i wielkie litery, wyrównał wysokość znaków.

W pewnym momencie zauważył: słabą strzałkę prześledzić między górnymi i dolnymi słowami. Po przejrzeniu wielu działających wersji projektant wymieszał dwie czcionki: dla „X” używał Univers 67, dla „E” – Futura Bold. Okazało się, że jest to zupełnie nowa czcionka.

Paleta kolorów logo zależy od konkretnej aplikacji. Ale w każdym razie są to jasne i atrakcyjne kombinacje, które przyciągają wzrok i przyciągają uwagę. Na przykład logo z pomarańczową częścią oznacza FedEx Express, z zielonym – dla FedEx Ground, z czerwonym – dla FedEx Freight. Istnieje również opcja biurowa z niebieskim „Ex” oraz reklama i reklama z żółtym zakończeniem.