Fanta Logo

Fanta Logo

Fanta to popularny napój bezalkoholowy pochodzenia niemieckiego, który jest obecnie produkowany przez amerykańską korporację Coca-Cola (prawa do niej kupiła w 1960 roku). Sam produkt pojawił się w Niemczech w 1940 roku. Obecne nazwisko przyszło mu przez przypadek, gdy szef firmy poprosił pracowników o podanie fantazji w celu znalezienia odpowiedniego nazwiska. A ponieważ „fantasy” w języku niemieckim to „fantasie”, menedżer Joe Knipp zawołał „Fanta!”

Znaczenie i historia

Fanta Logo Historia

Godłem marki jest jasna, wesoła, inspirująca energia. Ale nie zawsze taka była, bo wcześniej wyglądała na szarą i nudną. Jednak w trakcie swojego istnienia ewoluowała przez wiele etapów.

1940–1955

Wersja debiutowa to ścisły napis wykonany czarną czcionką małymi literami. Z powodu zakrzywionego paska „f” pierwsza litera jest podobna do odręcznej. Tło logo jest białe.

1955–1972

Do tego okresu należy kolorowy emblemat, na którym nazwa napoju, napisana białymi symbolami, znajduje się na niebieskim tle. Ich kształt jest geometrycznie dokładny, z kątami prostymi, z wyjątkiem litery „a” – jest zaokrąglony. Podkład jest prostokątny, z wklęsłą krzywą u góry.

1972 – 1988

To legendarny czas w historii marki, ponieważ w 1972 r. Projektanci dodali do logo element zabawy i zabawy. W rezultacie na wysuniętej odnodze „N” (wszystkie litery są teraz duże) pojawiły się trzy duże pomarańczowe kropki. Zgodnie z ideą twórców, reprezentują one pomarańcze, których sok stał się głównym w produkcji napoju.

1988 – 1994

Godło stało się kolorowe: w tej wersji litery są niebieskie, a pomarańcze złożone na wzgórzu są jasnopomarańczowe (przesunięto je nieco w lewo). Do owocu dodano soczysty zielony liść.

1994 – 1997

W 1994 r. Producent zmienił styl logo Fanta. Zamiast ściśle geometrycznej czcionki używana jest teraz czcionka artystyczna z niewielkimi punktami na końcach.

1997 – 2001

Ten okres obejmuje opcje z pomarańczowym spiralnym tłem, oznaczającym sok pomarańczowy, który wlewa się do szklanki. Nazwa napoju znajduje się ukośnie, po przekątnej. Ta wersja ma najbardziej dynamiczny obraz, przenoszący energię.

2001 – 2004

Tło napisu zniknęło, a sam otrzymał efekt trójwymiarowości.

2004 – 2008

W 2004 roku projektanci udoskonalili słowo „Fanta”. Zredukowali i pogrubili niebieskie litery, aby skojarzyć je z kroplami wody. Cień został dodany do arkusza.

2008 – 2010

Deweloperzy przedstawili na logo dużą pomarańczę przypominającą słońce.

2010 – 2016

Logo to wyróżnia się geometrycznie ścisłymi literami białego koloru i niebieskiego cienia pochodzącego od słowa. Nowa wersja została wynaleziona przez projektantów z agencji Koto (Wielka Brytania). Uważa się, że najpierw wycięli litery i wszystkie elementy z papieru, a następnie złożyli je ręcznie i utworzyli logo wektorowe.

2016 – obecnie

W obecnej wersji programiści pozostawili litery ciemnoniebieski kontur, a same cienie zostały usunięte, dzięki czemu pomarańcza była wyraźnie widoczna. Co więcej, zachowali kolorowe logo, które jest bardzo ważne jako narzędzie marketingowe, ponieważ docelowym segmentem konsumentów są młodzi ludzie, zdecydowani, energiczni i pełni entuzjazmu.

Symbol

Symbolika graficzna znaku towarowego – pomarańczowy. Jest obecny w prawie wszystkich wersjach logo, ponieważ jest podstawowym składnikiem „słonecznego” napoju.

Czcionka i kolor

Na nowym emblemacie zamiast grubych przysadzistych liter używane są płaskie i kątowe. Własna czcionka, która sprawia wrażenie wyciętego papieru. Zaproponował go Colophon Studio.

Kolorystyka jest zróżnicowana. Wynika to z rozszerzenia smaku napoju, który jest nie tylko nasycony pomarańczowy, ale także blady mandarynkowy, żółty, zielony, fioletowy. Dlatego teraz paleta różni się kodami.