EA (Electronic Arts) Logo

Electronic Arts Logo

EA to skrócona nazwa Electronic Arts Corporation, która zajmuje się tworzeniem i dystrybucją gier wideo. Został stworzony w 1982 roku przez amerykańskiego przedsiębiorcę Williama Murraya Hawkinsa III, nazywanego Trip Hawkins.

Znaczenie i historia

Electronic Arts Logo Historia

Tożsamość korporacyjna firmy zmieniała się w całej jej historii. Projektanci inaczej określili nazwę Electronic Arts, szyfrując ją abstrakcyjnymi symbolami lub używając standardowych czcionek do pisania.

1982 – 2000

Oryginalne logo zostało stworzone przy udziale projektanta graficznego Barry Deutscha z Steinhilber Deutsch & Gard. Kompozycja zawierała szary napis „ELECTRONIC ARTS” oraz trzy geometryczne kształty: czworościan, kulę i sześcian, składający się z niebieskich pasów. Jeśli z wielościanami wszystko było jasne – oznaczały litery „E” i „A” – pochodzenie piłki budziło wiele pytań.

Według jednej wersji jest to środkowe „O” od słowa „electrOnic”. Następnie obraz można zinterpretować jako „EOA”. Według innych założeń kula symbolizuje kulkę jojo, bo takie bibeloty z nadrukowanym na nich logo często znajdowano w biurach Electronic Arts. Ponadto jo-jo pojawiało się na ekranie podczas ładowania gier. Według innej nieoficjalnej interpretacji okrągły element przedstawiał kulę ziemską i wskazywał na globalne powiązania firmy.

Mistyfikatorzy uważają, że piłka powstała przez przypadek. Ich zdaniem jest to błąd w programie komputerowym, który automatycznie dodał dodatkowy kształt geometryczny do sześcianu i czworościanu. Ale ta kombinacja stała się dość popularna i rozpoznawalna. Początkowo nazwa marki znajdowała się tylko na artykułach promocyjnych. Później Bing Gordon i Nancy Fong zaczęli umieszczać go na opakowaniu gry.

1993 – 1997

Przeprojektowanie identyfikacji wizualnej zaowocowało całkowicie nowym logo. Projektanci zobrazowali napis „ELEKTRONICZNE SZTUKI”, zamieniając litery „E”, „O” i „A” na kwadrat, okrąg i trójkąt, dzięki czemu wszelkie pytania o pochodzenie kulki zniknęły same. Czcionka zmieniła się zauważalnie: wygląda jak szablonowa, z krótkimi przerywanymi liniami. Zmieniła się również paleta kolorów: artyści zastosowali bardziej kontrastowe zestawienia odcieni, zastępując blady błękit jasnoniebieskim, a szary czernią, dodając do nich czerwień i zieleń.

1997 – 2003

W 1997 roku wprowadzono uproszczoną wersję logo – tym razem bez kolorowych geometrycznych kształtów i typu szablonowego. Twórcy zdecydowali się na prosty napis „ELEKTRONICZNE SZTUKI”, dla którego wybrali klasyczny krój szeryfowy.

2000 – obecnie

Stworzony w 2000 roku emblemat oparty jest na dywizji EA Sports. Po raz pierwszy nie ma na nim pełnej nazwy firmy, ponieważ jest zaszyfrowana abstrakcyjnymi elementami graficznymi. Najwyraźniej jest to monogram „E” i „A” umieszczone obok siebie i połączone. Są one przedstawione indywidualną stylizowaną czcionką. W 2006 roku logo zostało umieszczone na środku dużego koła.

2006 – obecnie

W 2006 roku w prasie pojawiło się nowe i jednocześnie stare logo. Teraz znak EA jest zamknięty w czarnym kółku, a sam napis jest wykonany w kolorze białym.

2020 – obecnie

W tym roku prezentowana jest kolejna odmiana godła. Ale różnica polega tylko na kolorze, miejsce na czarnym tle jest jaskrawoczerwone.

Godło

Symbol EA to niezwykłe połączenie liter, które pojawiają się w nazwie marki. Projektanci długo eksperymentowali z kształtem elementów, więc skrót stał się trudny do odczytania. Okrągłe obramowania zapewniają zwięzłość logo. Animowana wersja postaci pojawia się na ekranach powitalnych i zmienia się zgodnie z fabułą gry.

Czcionka i kolory

Litery „E” i „A” zostały zamówione przez Electronic Arts. Kursywa „E” składa się z dwóch równoległych poziomych linii i kąta ostrego utworzonego przez dwa promienie. „A” łączy się ze spodem narożnika i wygląda jak przedłużenie litery „E”. Następnie użytkownicy Behance i 538Lyons stworzyli podobny typ czcionki, nazywając go czcionką logo EA.

Emblemat wykonany w klasycznej monochromatycznej palecie. Połączenie bieli i czerni jest uważane za uniwersalną opcję i dobrze wygląda na każdym tle. To zupełne przeciwieństwo pierwszych emblematów, w których zastosowano kontrastowe kolory: niebieski, czerwony i zielony.