DHL Logo

DHL Logo

DHL to firma logistyczna świadcząca usługi transportowe i kurierskie. Od 1969 roku zajmuje się międzynarodowym transportem ładunków, ale sukcesywnie wkracza na rynki krajowe, otwierając biura w różnych krajach świata. Od 2002 roku jej akcje są w całości własnością największego niemieckiego koncernu Deutsche Post AG.

Znaczenie i historia

DHL Logo Historia

Historia logo DHL to podróż od białych kursywnych liter na czerwonym tle do złożonej kompozycji graficznej. I choć marka zachowała swój oryginalny styl, zauważalne są zmiany zarówno w designie poszczególnych elementów, jak iw doborze kolorystyki.

1969 – 1983

Na oryginalnym emblemacie szczególne miejsce zajmuje nazwa firmy: każda litera jest we własnym wielokącie. Kształty geometryczne mają różną wysokość i są lekko przechylone w prawo. U góry znajdują się trzy szerokie linie, które nadają dynamice obrazowi.

1983 – 2002

W 1983 roku firma weszła na rynek krajowy w Stanach Zjednoczonych, otwierając własną firmę kurierską w kraju północnoamerykańskim. To rozszerzenie zbiegło się w czasie z aktualizacją logo. Projektanci zmienili czcionkę, upiększając literę „D” szeroką szeryfem. Termin „WORLDWIDE EXPRESS” został umieszczony pod skrótem DHL w celu określenia specjalizacji firmy. Usunięto duże prostokąty, a górne paski powielono i umieszczono po prawej i lewej stronie napisu.

2002 – obecnie

W 2002 roku firma logistyczna została przejęta przez Deutsche Post AG. Jako oddział DHL Express wprowadził logo, które zostało zaprojektowane przez studio brandingowe Nitsch Design. Zespół projektowy zachował większość poprzedniego logo, ale nadał mu kolor czerwony i umieścił je w żółtym prostokącie. U dołu znajduje się czerwone słowo „EXPRESS” zapisane kursywą i nałożone na trzy żółte linie.

Godło

Znak firmowy firmy nosi jej nazwę. To pierwsze litery nazwisk założycieli – Adrian Dalsey, Larry Hillblom i Robert Lynn. Napis jest połączony z długimi poziomymi paskami, które dają poczucie szybkości. W końcu DHL pozycjonuje się jako międzynarodowa firma kurierska i od 1969 roku specjalizuje się w przesyłkach ekspresowych.

Czcionka i kolory

Projektanci pogrubili litery, aby je podkreślić, i kursywą, aby nadać godłu dynamizmu. Robiąc to, użyli niestandardowego kroju zaprojektowanego specjalnie dla DHL, opartego na krojach z grup Minion i Frutiger. Łączy w sobie szerokie szeryfy („D”), silną symetrię geometryczną („H”) i zaokrąglone rogi („L”).

Skrót przecinają dwie żółte linie. Podkład jest również jasnożółty (Pantone 116), podobnie jak trzy paski za napisem „EXPRESS”. Wszystkie napisy są koloru czerwonego (Pantone 200), co pozwoliło wyróżnić je na tle innych elementów. Ta kombinacja kolorów nie zawsze była używana. W latach 1983-2002. logo było bordowe, a najwcześniejsza wersja była czerwono-biała.