Colgate Logo

Colgate Logo

Colgate to marka produktów do pielęgnacji zębów stworzona przez Colgate-Palmolive Group. Firma macierzysta została założona w 1806 roku przez Williama Colgate, baptystycznego producenta mydła, świec i skrobi. Pasta do zębów weszła do asortymentu firmy później, kiedy kierownictwo przeszło na Samuela Colgate. Syn założyciela uruchomił go, wprowadzając w 1873 roku produkt higieniczny o nazwie Colgate. Opakowanie tubowe zostało wynalezione przez dentystę o nazwisku Washington Sheffield, aw 1896 roku firma wprowadziła na rynek linię eksperymentalnych produktów o nazwie Colgate Ribbon Dental Cream.

Znaczenie i historia

Colgate Logo Historia

Identyfikacja wizualna najsłynniejszej na świecie pasty do zębów zawsze pozostawała niezmieniona w kolorach czerwieni i bieli. Powstała pod koniec XIX wieku, nigdy nie przeszła na inną paletę: przekształcono tylko styl lub czcionkę, ale sam kolor nie. Początkowo do pakowania używano puszek, ale po tym, jak Washington Sheffield zaoferował tubki, pasta została w nich wyprodukowana. Pierwsze logo pojawiło się rok po wydaniu linii i było aktualizowane osiem razy od 1897 roku.

1897 – 1948

Debiutancki emblemat został ozdobiony białym napisem na czerwonym tle, wykonanym gładkimi literami. Nazwa marki znajdowała się na dwóch poziomach: na górze znajdowało się duże słowo „Colgate’s”, a na dole napisane drobnym drukiem „Ribbon Dental Cream”.

Godło w takiej formie od razu umieszczono na kartonowym pudełku, w które zapakowano tubkę. Znajdował się ze wszystkich stron, co było bardzo wygodne: gdy towar był umieszczony na półce, napis pozostał widoczny. Czerwone tło wyraźnie wyróżniało białą nazwę, która wywoływała poczucie czystości, świeżości i blasku.

1949 – 1963

Oryginalna wersja przetrwała około 40 lat, otrzymując aktualizację dopiero w 1940 roku. Projektanci zmienili czcionkę na wyrazistą i nowoczesną, zgodnie z nową nazwą pasty – Dental Cream with Gardol. Naturalnie pozostał napis „Colgate”. Tekst został napisany dużymi literami, z wyjątkiem przyimka „z”, który jest zapisywany małymi małymi literami. W tej wersji słowa są wyważone geometrycznie, zaopatrzone w proste i wyraźne kąty, wywołujące poczucie pewności i ochrony.

1963 – 1980

W 1963 roku firma przeprojektowała logo w nowym stylu. W tej wersji nazwa marki zaczyna się od dużej litery, a wszystkie inne znaki są małe, z gładkimi i eleganckimi liniami. Dodatkowo twórcy umieścili na opakowaniu geometryczny element w niebiesko-białym kolorze „Z MFP”. Był po lewej stronie. Zaktualizowany emblemat wyglądał minimalistycznie, ale był rozpoznawalny. Co więcej, to właśnie ten format stał się podstawą rzeczywistej symboliki.

1980 – 2001

Zmiany z 1980 r. Dotyczyły tylko czcionki. Była to płynna kursywa bezszeryfowa, a słowo zostało napisane w tym samym stylu co poprzednio, chociaż czcionka została zmieniona na Magistral Bold Italic z zaokrąglonym „C” i spiczastymi narożnikami „g” i „a”. Połowa poziomego kreski została usunięta z litery „t”.

2001 – 2004

W 2001 roku logo zostało ponownie zaktualizowane. Napis stał się bardziej złożony, a litery uzyskały płynne przejścia z lekko widocznymi krzywiznami. W tej interpretacji czcionka przypominała już Sanstone Heavy Italic, ale z pewnymi przyciętymi liniami. Paleta kolorów pozostała niezmieniona.

2004 – 2009

W tym okresie firma dodała do emblematu objętość i dynamikę, więc białe litery miały bordowy cień. Dzięki tej technice napis był wypukły, solidny i jasny. Czcionka została również nieznacznie zmodyfikowana, zachowując identyfikację wizualną.

2009 – obecnie

W 2009 roku linie w słowach stały się bardziej miękkie, a krawędzie wręcz przeciwnie, stały się ostre. Ogólnie zaproponowano dwie wersje – płaską oraz z cieniem, które są nadal w użyciu.

2017 – 2018

W 2017 roku producent postanowił nadać logo nieco świeżości, zmieniając więc pisownię „Colgate”. Wydłużył i wygiął ogon „g”, tworząc pozór uśmiechu. Chociaż eksperyment nie zakończył się pełnym sukcesem, projektanci poparli ten pomysł.

2018 – obecnie

Obecne logo zawiera kombinację emblematów z 2009 i 2017 roku, którym towarzyszy biały uśmiech pod napisem „Colgate”. Ta opcja wygląda przyjaźnie i dokładnie odzwierciedla misję marki. Czcionka należy do studia FreeSet, w którym została opracowana w 1992 roku przez Manvela Shmavonyana i Tagira Safayeva.

Godło

Marka Colgate od razu zdecydowała się na logo z nazwą pasty do zębów. Powodem jest potrzeba nie tylko kolorowej, ale i informacyjnej etykiety na samym produkcie. Na przestrzeni lat istnienia marki logo miało kilka wzorów: w każdym z nich dominowała nazwa, czerwone tło i białe litery. Począwszy od 2017 roku twórcy zauważyli podobieństwo zakrzywionego ogona litery „g” z białymi zębami i zrealizowali ten pomysł. Później oddzielili grafikę od tekstu.

Czcionka i kolory

Krój czcionki użyty w logo Colgate jest zbliżony do kilku rodzajów czcionek jednocześnie. Jest jak najbardziej zbliżony do FreeSet Demi Bold Oblique i Vera Sans Bold Italic, zaprojektowanego przez Jima Lylesa i opublikowanego przez Bitstream. Paleta korporacyjna składa się z kombinacji kolorów bieli i czerwieni.