Coca Cola Logo

Coca-Cola Logo

Coca Cola to marka napojów bezalkoholowych, która pojawiła się w 1886 roku. Uważa się, że pierwszym przepisem był optyk i farmaceuta John Stith Pemberton. Jednak założycielem The Coca-Cola Company był biznesmen Asa Griggs Candler, który kupił prawa do znaku towarowego w 1888 roku. To on rozpoczął masową produkcję napoju, czyniąc go znanym na całym świecie.

Znaczenie i historia

Coca-Cola Logo Historia

Na wszystkich logach producenta widnieje napis „Coca Cola”. Nazwa ta została wymyślona przez księgowego Franka Robinsona na podstawie głównych składników oryginalnego produktu: liści krzewu koki i orzechów coli. John Pemberton powierzył mu kwestie związane z brandingiem. Opanowując sztukę pięknego pisania, Robinson przetłumaczył słowa Coca Cola schludnymi, kręconymi literami. Zaproponowany przez niego znak towarowy jest nadal w użyciu, a czas nie wpłynął ani na czcionkę, ani na proporcje.

1886 – 1887

W pierwszym roku od uruchomienia produkcji marka nie posiadała indywidualnego stylu. Jego emblemat wyglądał standardowo: surowy czarno-biały napis „Coca-Cola”. z szeryfami.

1887 – 1941

W 1887 roku pojawiła się kaligraficzna wersja logo. Pracował nad tym Frank Robinson, uwieczniając swoje pismo na etykietach słynnego napoju bezalkoholowego.

1890 – 1891

Na przełomie tysiącleci projektanci postanowili poeksperymentować. Użyli stylizowanej czcionki z dużą ilością loków. Pierwsze litery „C” skręciły się jak spirala. Mimo oryginalności projekt ten okazał się niepopularny i trwał zaledwie rok.

1891 – 1941

W 1891 r. Wprowadzono poprawioną wersję logo z 1887 r. Napis był czerwony, a odręczna czcionka cienka i dokładna. Słowa są w prostokątnej ramce.

1941 – 1987

Nowa przeprojektowanie przynosi historyczne zmiany. W 1941 roku pojawiło się słynne godło, które jest nadal używane. Twórcy usunęli czerwoną ramkę i uczynili litery kursywą. Ta opcja wygląda na bardziej zwartą w porównaniu z poprzednimi, ponieważ słowo „Coca” skraca odległość między „C” a „oca”.

1987 – 2009

W 1987 roku producent napojów bezalkoholowych przyjął nową nazwę marki. Projektanci wprowadzili drobne zmiany w typografii: zmniejszyli nachylenie liter, zwiększyli szerokość linii, ale zachowali oryginalne proporcje. Poprawiona wersja znajdowała się na etykietach do 2003 roku. Ponadto była używana od 2006 do 2009 roku w ramach kampanii The Coke Side of Life.

2003 – obecnie

W 2003 roku powróciło logo wprowadzone 60 lat temu. Rozpoznawalny znak Coca Cola, który przetrwał do dziś, stał się głównym wyróżniającym się symbolem marki.

Godło

Nazwa marki jest zapisana dużymi literami na puszkach i butelkach Coca Coli. To bardzo znany emblemat wymyślony przez księgowego Franka Robinsona w 1887 roku. Współcześni projektanci nieco poprawili czcionkę, zmienili pochylenie i kolor. Ale zmiany nie dotyczyły ogólnej koncepcji: kędzierzawe pismo kaligraficzne, tak jak poprzednio, zajmuje centralne miejsce na logo.

Czcionka i kolory

Twórcy zwrócili szczególną uwagę na typografię, ponieważ nazwa marki nie zawiera grafik – składa się tylko z elementów tekstowych. Czcionka imituje pismo ręczne, ale pierwsze litery „C” są oddalone od reszty i ozdobione długimi ozdobnymi lokami. Jest to doskonały przykład pisma Spencera, które powstało w latach czterdziestych XIX wieku i było używane w Stanach Zjednoczonych do korespondencji biznesowej przed wynalezieniem maszyn do pisania.

Styl pisma przedstawiony na godle z lat 1890-1891 radykalnie się od niego różni. W tym czasie nazwa firmy wyglądała klimatycznie: litery miały wiele dużych kropek i niezwykłe loki, tworząc wrażenie bajkowego lasu. Ale właściciele firmy postanowili powrócić do zwykłego Spencerian Script, na zawsze porzucając takie eksperymenty.

Kolorystyka również nie jest bardzo zróżnicowana. Do 1891 r. W użyciu były tylko emblematy czarno-białe. Potem Coca Cola została skojarzona z jasnymi odcieniami czerwieni, a czerń przeszła do przeszłości. Biel jest nadal używana jako tło, chociaż paleta może się zmieniać w zależności od kontekstu wizualnego. Na przykład znane są warianty z białym napisem i czerwonym spodem. To zestawienie kolorystyczne wyraża doskonałość, czystość, optymizm i młodość – czyli wszystkie wartości marki, do której aspiruje.