Chupa Chups Logo

Chupa Chups Logo

Chupa Chups to firma cukiernicza z Hiszpanii, która słynie z okrągłych cukierków. Pojawił się w 1958 roku, kiedy Enric Bernat wykupił Granja Asturias, która produkuje dżem jabłkowy. Pomysł, aby przykleić słodycze na patyku, przyszedł mu do głowy po obejrzeniu dzieci. Biznesmen zauważył, że jego główni konsumenci byli niezadowoleni ze zwykłych słodyczy: ich ręce stały się lepkie, przez co często walczyli ich rodzice. Teraz marka należy do włosko-holenderskiej korporacji Perfetti Van Melle i oferuje ponad sto odmian cukierków.

Znaczenie i historia

Chupa Chups Logo Historia

Prototyp słynnego logo Chupa Chups pojawił się dopiero w 1969 roku. Wcześniej programiści eksperymentowali ze stylem, starając się, aby projekt był zrozumiały i atrakcyjny dla docelowej publiczności.

1958 – 1961

Pierwszy emblemat jest bardzo prosty: zawiera stylizowany czerwony napis „Chups” wykonany odręcznym pismem. To słowo pochodzi od hiszpańskiego czasownika chupar, co oznacza „ssać”.

1961 – 1963

Częścią kampanii marketingowej stało się nowe logo z hasłem „Es rodo i dura molt, Chupa Chups”. Fraza została przetłumaczona z katalońskiego jako „Jest okrągła i bardzo długa”. Oryginalne słowo „Chups” prawie się nie zmieniło: projektanci umieścili je ukośnie i sprawili, że linie są nieco cieńsze. Tłem jest jasnożółty prostokąt.

1963 – 1969

W 1963 roku na etykietach pojawił się dwukolorowy znak towarowy. Powyżej znajduje się czarny napis „Chupa” wykonany standardową czcionką szeryfową. Dół – czerwone „Chups”, stylizowane na odręczny tekst.

1969 – 1990

Logo z 1969 roku to dzieło hiszpańskiego malarza Salvadora Dali. Właściciele firmy cukierniczej zaprosili znanego artystę do zaprojektowania własnej wersji symbolu Chupa Chups. Dali umieścił nazwę marki wewnątrz kwiatu. Kształt rumianku wydaje się bardzo prosty, ale jednocześnie jest wyjątkowy. Nawiasem mówiąc, to znany surrealista radził umieścić emblemat na wierzchu lizaków, a nie na boku, aby od razu przyciągał wzrok klientów.

1990 – obecnie

Pomimo ogromnej popularności logo stworzonego przez Salvadora Dalego, postanowili je zmienić. Projektanci unowocześnili identyfikację wizualną, przemalowując kwiat na neonowo żółty kolor i otaczając go trzema konturami: szaro-zielonym, czerwonym i białym. Zaktualizowali także czcionkę, zmieniając pisownię liter „C” i „S” w słowie „Chups” oraz przedstawiając „Chupa” pismem odręcznym.

Godło

Nowoczesne logo Chupa Chups wygląda jak kwiat z ośmioma zaokrąglonymi płatkami. To pomysł Salvadora Dali, chociaż ogólny styl znacznie różni się od tego, który sugerował hiszpański malarz. Projektanci odeszli od powściągliwego minimalizmu, dodali wiele drobnych szczegółów i łukowatych linii. Zmienili też napis znajdujący się w środku rumianku, nadając słowom symetrię.

Czcionka i kolory

Do 1990 roku logo łączono z dwiema czcionkami: antyczną z krótkimi szeryfami i odręczną z lokami. Współczesny znak towarowy nie jest tak zróżnicowany pod względem typografii. Fraza „Chupa Chups” utrzymana jest w tym samym stylu, a wydrukowane wcześniej „s” zostało zapisane odręcznie.

Aby opakowanie cukierków było atrakcyjne i zaciekawione dzieci, projektanci zastosowali kilka kolorów. Jako główne – czerwone i żółte, jako dodatkowe – szaro-zielone i białe. Wibrująca paleta łączy się z rumiankowym kształtem, równoważąc iluzoryczną prostotę emblematu.