Chipotle Logo

Chipotle Logo

Chipotle to największa sieć fast foodów założona w 1993 roku. Jej restauracje serwują dania kuchni meksykańsko-amerykańskiej, głównie tacos i burrito. Jednocześnie firma stara się korzystać wyłącznie z produktów naturalnych, zgodnie z koncepcją Food with Integrity.

Znaczenie i historia

Chipotle Logo Historia

Logo Chipotle ma trzy różne wersje formatów. Początkowo był to prosty biały napis na czarnym tle. Przypominał znaki retro zdobiące restauracje w latach 50. XX wieku. Czcionka wygląda na odręcznie i jest podobna do Papyrusa.

Następnie pojawił się inny wariant godła: wielokolorowe koncentryczne koła z napisami „Chipotle” (u góry) i „Mexican Grille” (u dołu). Litery były ścisłe i geometryczne. Ostra papryka była najważniejszym miejscem w centrum rondelle. Składał się z dwóch części: dużego owocu i długiej łodygi wystającej poza mały okrąg.

To logo miało dwie wersje. Pierwszy jest prosty, czarno-biały. Drugi – z szarym tekstem, czerwono-czarnym tłem i białym pieprzem. W 2009 roku pojawił się nowy znak towarowy Chipotle. Został stworzony przez firmę projektową Sequence z San Francisco.

1993 – 2009

Godło tego okresu składa się z dwóch oddzielnych napisów: u góry znajduje się słowo „Chipotle” (oznacza nazwę łańcucha fast food), u dołu jest „Mexican Grille” (wskazuje główną kuchnię). Nacisk wizualny jest na pierwszą część, więc litery są wykonane osobną czcionką: są wydłużone, z nierównymi krawędziami. Przeciwnie, zdanie poniżej jest gładkie, posiekane i równe.

2009 – obecnie

W 2009 r. Przyjęto nowe logo, podkreślając dodatkowo nazwę restauracji. Teraz jest umieszczony w czerwonym prostokącie, a przed nim pieprz w brązowym kwadracie. Reszta jest na białym tle i napisana małymi geometrycznymi literami bez sans serifs z groteskowej serii czcionek.

Godło

Obecny emblemat jest podobny do poprzedniego. Składa się również z dwóch kółek o różnych rozmiarach, ale tym razem oba są czerwone, z wąskimi białymi konturami. Papryka jest rysowana bardziej profesjonalnie – eksperci dokładnie ją przerobili i dopasowali do małego koła. Teraz warzywo wygląda stylowo i nowocześnie, a niewielki wicher w środku nadaje obrazowi szczególny smak.

Obecny znak towarowy ma dwie formy. Znajomy Rondel jest priorytetem – jest często stosowany w produktach i reklamach. Druga wersja jest „ułożona na półkach”: pieprz znajduje się po lewej stronie kwadratu, a nazwa Chipotle po prawej stronie, w poziomym prostokącie. Rogi kształtów geometrycznych są zaokrąglone. U dołu znajduje się mniejszy napis „Meksykańska kratka”. Ta opcja znajduje się zwykle na znakach restauracji fast food.

Symbol

Główne elementy godła związane są z tematem meksykańskim. Odcienie czerwieni kojarzą się z przyprawami i płonącym ogniem. Słowo „Chipotle” odnosi się do tradycyjnej przyprawy z Meksyku – wędzonych jalapenos. To on jest przedstawiony na środku logo.

Kolor i czcionka

Jeśli wcześniej na logo użyto czcionki podobnej do Papyrusa, teraz wygląda ona zupełnie inaczej. Specjaliści od sekwencji przerobili logo i wybrali zmodyfikowaną wersję czcionki Gotham Bold dla napisów. Jest to jedna z odmian sans sefir stworzonych przez Tobiasa Frere-Jonesa. Litery są zaokrąglone i bezszeryfowe. Skok środkowy w punkcie E jest przesunięty tuż poniżej środka. Na tym samym poziomie znajduje się poziomy pasek w „H”.

Paleta kolorów jest nasycona. Jako tło projektanci wybrali brąz i ciemnoczerwony (# A81612). Na dodatkowe elementy wykonane w kolorze białym, aby stworzyć korzystny kontrast. Ponadto logo istnieje w klasycznej czarno-białej wersji.