CBS Logo

CBS Logo

CBS to anglojęzyczna sieć telewizyjno-radiowa, która jest częścią amerykańskiego holdingu CBS Corporation. Został utworzony w 1927 roku jako United Independent Broadcasters. Początkowo działał w formacie sieci radiowej, ale w 1941 r. Zaczął nadawać.

Znaczenie i historia

CBS Logo Historia

Firma otrzymała nieoficjalny przydomek Eye Network po logo przedstawiającym ludzkie oko. Pojawił się w 1951 roku, zastępując stare nazwy marek napisami.

1941 – 1951

Jeden z pierwszych emblematów sieci telewizyjno-radiowej zawiera litery „CBS” – skrót od Columbia Broadcasting System. Projektanci zastosowali półkolistą, falistą czcionkę oraz prostą czarno-białą paletę.

1947 – 1951

W 1947 roku firma wprowadziła kolejne logo ze skrótem „CBS”. Z prawego górnego rogu światło pada z reflektora, który oświetla napis. Dzięki artystycznemu połączeniu światła i cienia wydaje się trójwymiarowy.

1951 – obecne

Obecna wersja logo została zaprezentowana 20 października 1951 roku przez dyrektora kreatywnego CBS Williama Golden. Pomysł, by przyciągnąć wzrok, przyszedł mu do głowy zupełnie przypadkowo, kiedy jechał przez południowo-wschodnią Pensylwanię i zobaczył unikalne wielokątne stodoły społeczności religijnej Shakers. Na budynkach naniesiono sześciokątne znaki, które miały chronić przed złymi duchami.

Artysta połączył okultystyczne rysunki z heksadecymalnym symbolem Pensylwanii, aby stworzyć nowe logo CBS. W 1952 roku zasugerował zmianę mistycznego oka na inny „identyfikator”, ale prezes firmy był zdecydowanie przeciwny przeprojektowaniu.

Godło

Obecne logo CBS jest znane jako Eyemark. Przedstawia obiekt, który przypomina ludzkie oko. Figura składa się z trzech elementów geometrycznych: dużego czarnego koła, które pełni rolę tła, spiczastej białej elipsy i małego czarnego koła źrenicy. To symbol transmisji telewizyjnej, nowoczesnych technologii medialnych, znak przejścia od treści audio do wizualnych.

Czcionka i kolory

Logo graficzne jest często uzupełniane akronimem „CBS” i nazwą konkretnej jednostki. Ponadto każda wersja ma własną czcionkę. Na przykład „CBS News” ma długie, cienkie szeryfy, „CBS Sports” jest groteskowe, a słowo „Radio” jest napisane nietypowym, designerskim krojem pisma.

Schemat kolorów również się różni. Przeważają głównie monochromatyczne kombinacje bieli z czernią lub z odcieniami niebieskiego. Czasami są emblematy z gradientem i kombinacją kilku jasnych kolorów.