CAT Logo

Caterpillar Logo

CAT to skrócona nazwa firmy Caterpillar, która specjalizuje się w elektrowniach, silnikach wysokoprężnych, sprzęcie budowlanym oraz różnego rodzaju sprzęcie do robót ziemnych i transportowych. W 1904 roku pod marką Caterpillar wyprodukowano ciągniki gąsienicowe. Firma o tej samej nazwie powstała w 1925 roku.

Znaczenie i historia

Caterpillar Logo Historia

Istnieje osiem wersji logo CAT, z niewielkimi różnicami. Zasadniczo zmienia się kształt liter i dodatkowych mini-napisów.

1925 – 1931

Pierwszym logo firmy jest falujące słowo „CATERPILLAR”. Powszechnie uważa się, że jego kształt symbolizuje ślad ciągnika. To założenie potwierdzają małe szeryfy, które znajdują się pod każdym znakiem. Czarna wersja emblematu prezentuje się minimalistycznie. Czerwień uzupełniają nierówne szare kontury i napis „REG. U. S. ”,„ PAT. WYŁ. ”.

1931 – 1932

W 1931 roku projektanci zmienili czcionkę, czyniąc ją bardziej surową. Uderzające są zaokrąglone linie i prostokątne szeryfy. U dołu subtelne, jasnoszare napisy „REG. U. S. ”,„ PAT. WYŁ. ” oraz „MADE IN THE UNITED STATES OF AMERICA”. Główny kolor to czerwony.

1932 – 1939

Emblemat stał się czarny. Kształt liter nie zmienił się.

1939 – 1941

Pogrubione punkty na końcach litery „r” zniknęły. Pociągnięcia są szersze i dłuższe. Zamiast napisu „MADE IN THE UNITED STATES OF AMERICA” zastosowano jego skróconą wersję: „MADE IN U.S.A.”.

1941 – 1957

Czcionka ponownie się zmieniła. Litery są wydłużone i symetryczne. Zwiększone odstępy między literami.

1957 – 1967

Odległość między symbolami ponownie się zmniejszyła. Jest więcej kątów prostych i szerszych linii. Zniknęły dodatkowe napisy znajdujące się pod „CATERPILLAR”.

1967 – 1989

Litery stały się mniej pogrubione. Po lewej stronie znajduje się znak graficzny: czarny kwadrat z białym okręgiem podzielonym na trzy segmenty.

1989 – obecnie

Artyści usunęli miniaturowy kwadrat i zastąpili go dużym żółtym trójkątem przed „KOTEM”.

Godło

Obecne logo firmy ma kształt prostokąta. Wewnątrz czarnego kształtu geometrycznego znajdują się białe litery „C”, „A” i „T”. Na pierwszym planie znajduje się żółty trójkąt równoramienny z ciemnym konturem. CAT to skrót od pełnej nazwy firmy Caterpillar.

Czcionka i kolory

Słowo „CATERPILLAR” jest napisane surową prostokątną czcionką z rodziny Helvetica. Najprawdopodobniej jest to Helvetica Compressed lub Helvetica Inserat Roman. Oba kroje pisma są pozbawione szeryfów i mają spójne kreski o tej samej grubości.

Czarno-białą kolorystykę uzupełnia jasny odcień żółci. Ta paleta jest typowa dla ostatniego logo CAT, przyjętego w 1989 roku. Wcześniej istniały monochromatyczne emblematy, które łączyły biel z czernią lub czerwienią.