Calvin Klein Logo

Calvin Klein Logo

Сalvin Klein – Fashion House i tytułowa firma założona przez projektanta odzieży Calvina Richarda Kleina i jego długoletniego przyjaciela Barry’ego Schwartza. Firma ma siedzibę w Nowym Jorku (USA) i istnieje od 1968 roku.

Znaczenie i historia

Calvin Klein Logo Historia

Jak każdy inny przedstawiciel branży modowej, marka zwraca szczególną uwagę na logo. Dlatego niezwykle odpowiedzialnie podszedł do rozwoju tożsamości korporacyjnej. Minimalistyczna opcja istnieje od momentu wprowadzenia marki modowej. Jego autorem jest Jeffrey Banks, znany projektant z Walii. Początkowo etykieta była umieszczana tylko na dżinsach (na tylnej kieszeni), ale potem została przeniesiona do innych produktów.

Ogólnie rzecz biorąc, podczas istnienia Domu Mody miał cztery emblematy. Na początku 1979 r. Bruce Weber użył wersji zbliżonej do obecnej. Do 1982 r. Dominowała forma werbalna, bez znaku graficznego, z subtelnymi i wydłużonymi literami. Logo z lat 1984-1992 ma ogromne znaczenie i jest uważane za legendarne.

1968–1975

Logo Calvin Klein utworzone w 1968 r. Zostało wykonane dużymi literami i cienką stylową czcionką.

1975–1992

W tym czasie zaprezentowano zaktualizowane logo, zbudowane wyłącznie na nazwisku założyciela, właściciela i projektanta mody. Czcionka jest wykwintna, prosta, ale stylowa. Litery nie zawierają szeryfów, ale same w sobie wyglądają na praktyczne i eleganckie w stylu amerykańskim. Wysokość małych liter „i”, „l” i dużej litery „C”, „K” jest taka sama.

1992-2017

W tym okresie litery stały się cieńsze. Chociaż styl się zmienił, zestaw słuchawkowy pozostaje taki sam. Inną różnicą w stosunku do poprzedniej wersji jest kropka nad „i” zamiast prostokąta. Co więcej, jest on oddalony od głównej części, dzięki czemu wizualnie wszystkie znaki mają tę samą wysokość.

Od 2017 r

W 2017 roku Fashion House przeprojektował branding. Nowa czcionka i skrót „CK”, utworzony z inicjałów Calvina Kleina, zostały wprowadzone do codziennego życia. Teraz wszystkie litery są pisane wielkimi literami, z wyjątkiem oddzielnych liter „c” i „k”.

Firma wprowadziła tę opcję na swoim koncie na Instagramie. Poprawiony znak graficzny jest autorstwa Petera Saville’a. Według twórców był to powrót do ducha oryginału, który istniał w latach 1968–1975. Główna paleta jest czarno-biała.

Godło

Główną koncepcją logo Calvin Klein jest minimalizm. To on można prześledzić w symbolice wszystkich znanych przedstawicieli branży modowej. Bez gromadzenia się szczegółów, bez drobnych szczegółów i bez uroku – mile widziany jest tylko lakonizm.

Używana czcionka to Futura. Charakterystyczne kolory to biały (w linii sportowej), czarny (w serii Haute Couture) i szary (ogólnie modele odzieży). Uosabiają czystość, elegancję i wdzięk.

Czcionka i kolory

Marka posługuje się logiem opartym na imieniu i nazwisku założyciela Domu Mody. To indywidualna czcionka z wydłużonymi cienkimi literami, które podkreślają brak zbędnych szczegółów. Nie ma w nim szeryfów ani znaków graficznych. Napisane przez Jeffrey Banks. Minimalistyczny styl kontynuuje kolorystyka: połączenie czerni i bieli tworzy szokujący kontrast, który odzwierciedla klasykę.