Burger King Logo

Burger King Logo

Burger King to nazwa amerykańskiej firmy, która jest właścicielem sieci restauracji szybkiej obsługi. Została założona w Jacksonville na Florydzie w 1953 roku.

Po 1954 roku Insta-Burger King popadł w kłopoty finansowe. Dwóch przedsiębiorców, którzy używali marki we franczyzach, David Edgerton i James McLamore, przejęli firmę i zmienili jej nazwę na Burger King. Jednak potem odsprzedali firmę. Teraz brazylijska korporacja 3G Capital posiada pakiet kontrolny, a sama instytucja znajduje się w Miami na Florydzie.

Znaczenie i historia

Burger King Logo Historia

Pierwotna firma nazywała się Insta Burger King. Jego emblemat miał ikonę przypominającą słońce. Ale rok później założyciele zaczęli doświadczać trudności finansowych i sprzedali firmę Davidowi Edgertonowi i Jamesowi McLamore, którzy przemianowali ją na Burger King. Przez następne 50 lat czterokrotnie zmieniała właścicieli, co znalazło odzwierciedlenie w szacie firmowej.

1953 – 1954

Debiutanckie logo wyglądało jak wschodzące lub zachodzące słońce. Był to pół-tarcza z krótkimi trójkątnymi belkami. Kolorystyka jest szaro-czarna.

1954 – 1957

Zaletą franczyzodawców było to, że odcięli od nazwy dodatkowe słowo. Dlatego emblemat tamtego okresu wygląda minimalistycznie, praktycznie i powściągliwie. Nie ma na nim nic zbędnego – tylko nazwa wykonana czarnymi literami na białym tle. Czcionka jest indywidualna, ze skróconą rdzeniem w „R” i spiczastymi końcami w „U”.

1957 – 1969

Kolejni właściciele lokalu przeprojektowali logo, podkreślając frazę „Burger King”. W tym celu wykorzystali wizerunek króla siedzącego na dużym burgerze z napojem w plastikowej szklance. Poniżej na żółtym tle napisana jest nazwa firmy i fraza „Home of the whopper”. Oznacza to, że była to plakietka reklamowa, a nie oznaczenie znaku towarowego. Logo było bardzo kolorowe. Oprócz żółtego zawierał czerwony (dwa rodzaje), niebieski, biały i czarny (dla konturów). Równolegle pojawiła się poprzednia wersja logo: zostało zawarte w napisie.

1969 – 1994

W 1969 roku firma przeszła na zaktualizowane logo. Przedstawia bułkę pociętą na pół, a nazwę sieci restauracji umieszczono między połówkami na dwóch poziomach. Ta opcja trwała krótko i została przywrócona w 2019 roku dla Super Bowl LIII (odbył się w lutym) oraz trzeciego sezonu serialu Netflix Stranger Things (odbył się w maju).

Kolorystyka jest zapożyczona z poprzedniej wersji, ale forma, kompozycja i styl uległy radykalnym zmianom. Czerwony, pogrubiony napis zajmuje centralne miejsce w zaokrąglonej czcionce bezszeryfowej z gładkimi liniami. Część „King” została rozciągnięta przez projektantów, aby uzyskać najlepszą równowagę między długimi i krótkimi słowami.

1994 – 1999

Ten emblemat jest ulepszoną wersją poprzedniego. Został wprowadzony w kwietniu 1994 roku z mniej kreskówkowym tekstem. Styl napisów Burger King jest surowy, z prostymi literami i puszystym wierzchołkiem prowizorycznej bułki.

1999 – obecnie

W przededniu nowego wieku Burger King ponownie przeprojektował swoje logo. Został opracowany przez profesjonalne studio Sterling Brands. Zewnętrznie przypomina oryginalną wersję z 1969 roku i wersję z 1994 roku. Jedyną różnicą jest niebieski półksiężyc w kształcie litery C, który uzupełnia logo. Nazwa firmy nadal znajduje się wewnątrz burgera, pomiędzy dwiema połówkami bochenka. Ale jest powiększony, umieszczony po przekątnej i napisany nowoczesnym krojem pisma bezszeryfowego.

Godło

Dzięki ciągłej odnowie tożsamość marki jest teraz rozpoznawalna na całym świecie. Wizualnie stylizował nazwę sieci restauracji – Burger King. Oznacza to, że najbardziej udane warianty mają dużego, przepysznego „króla burgerów”.

Czcionka i kolory

Część tekstowa logo była pisana różnymi krojami w różnym czasie. Litery były gładkie, wypukłe, z postrzępionymi krawędziami lub odwrotnie, opływowe. Jedna z czcionek przypomina TILT (stara), druga (bardziej nowoczesna) jest zbliżona do VAG Rounded ExtraBold.

Kolor logo jest niezwykle ważny w przypadku cateringu. Projektanci od samego początku starali się pobudzać apetyt kupujących za pomocą bardzo apetycznych obrazów i kolorów. Kolory nowoczesnego logo pasują do ultranowoczesnej kultury fast foodów. Właściciele doskonale to rozumieli i starali się wypełnić logo farbami jak najbardziej zbliżonymi do naturalnego koloru pieczywa, mięsa, warzyw. W rezultacie wybrali soczysty żółty, pomarańczowy, czerwony, a ostatnio uzupełnili je niebieskim.