BP Logo

BP Logo

BP jest jedną z największych międzynarodowych korporacji produkujących ropę i gaz na świecie. Istnieje od 1909 roku i został założony przez przedsiębiorcę Williama Knoxa D’Arcy. Jej siedziba znajduje się w Londynie (Wielka Brytania).

Znaczenie i historia

BP Logo Historia

Początkowo firma nosiła nazwę Anglo-Persian Oil Company, ponieważ koncentrowała się na wydobyciu ropy i gazu w regionie perskim. Ponadto stanowił część struktury Birmah Oil Company, będącej jej spółką zależną. Obecnie jest to korporacja na dużą skalę, obejmująca profesjonalną opiekę 70 krajów. Jego emblemat ewoluował od prostego monochromatycznego skrótu do złożonej kolorowej grafiki.

1920 – 1930

Oficjalne, debiutanckie logo firmy wydobywającej ropę i gaz pojawiło się w 1920 roku. Jej centralnym punktem była skrócona wersja jego nowej nazwy, British Petroleum. Litery „BP” stały się głównym i jedynym szczegółem nazwy marki. Są ujęte w cudzysłów, pomalowane na czarno i umieszczone na całkowicie białym tle. Logo nie miałoby osobowości, gdyby nie unikatowe glify z charakterystycznymi ostrymi szeryfami i narożnikami w kształcie rombu.

1930 – 1947

Przez następne 17 lat panował unikalny symbol korporacyjny, dla którego projektanci umieścili na tarczy skrót „BP”. Ma czarną krawędź i te same czarne litery na środku. Autorem tego wariantu jest AR Saunders.

1947 – 1961

W 1947 roku zarząd postanowił ulepszyć logo i zamówił wersję kolorystyczną. W rezultacie tarcza stała się kolorowa – zgaszona zieleń. Obramowany był cienkim żółtym paskiem, a pośrodku był taki sam jak poprzednio napis – „BP”, ale bez cudzysłowu i w kolorze. Aby nadać objętości literom, artyści użyli czarnych cieni, które umieszczono po prawej stronie.

1961 – 1989

Na początku tego okresu grupa projektantów rozpoczęła aktualizację logo. Prowadził je znany specjalista Raymond Loewy. Kształt i kształt marki pozostały niezmienione, zmieniono jedynie kolor. Artyści zmienili zieleń na zielono-niebieską, usunęli obrzeże tarczy, usunęli cienie i nadali napisowi wyraźny żółty, zbliżony do złotego odcień. Glify również zostały zmienione, ale szeryfy nie zostały dotknięte – pozostały ostre i miały ten sam kształt.

1989 – 2000

Po prawie 20 latach używania logo, firma ponownie zdecydowała się na jego przeprojektowanie, związane z rewizją wizerunku firmy. Tym razem zwróciła się o pomoc do Siegel & Gale. Zaproponowała zupełnie inną opcję, odpowiadającą stylowi progresywnemu.

W rezultacie zieleń stała się prawdziwie zielona – bogata paleta, podobnie jak żółty, zamieniła się w słoneczny kolor. Tarcza była pogrubiona u dołu i pozbawiona ostrych wypukłości u góry. Litery zostały oznaczone kursywą z lekkim nachyleniem w prawo.

2000 – obecnie

W odpowiedzi na reakcję prasy na niezadowalające standardy bezpieczeństwa, British Petroleum zaprezentowało nowy emblemat. Idea słońca realizowana jest w niej możliwie najdokładniej, gdyż graficzny „kwiat” przypomina słońce, stąd też nazwa Helios.

Rok 2000 był dla logo punktem zwrotnym, ponieważ wyszedł z przestarzałego standardu. Stopniowy rozwój Landor Associates naprawdę symbolizuje promienistą energię ciała niebieskiego. Po prawej stronie grafiki znajduje się mała litera „bp”, pochodząca od nowej nazwy firmy, Beyond Petroleum.

Godło

Przez pierwsze sto lat firma naftowo-gazowa używała symboli zbudowanych na skrócie BP w tarczy rycerskiej. Wraz z nadejściem XXI wieku radykalnie zmienił emblemat, przenosząc akcent na grafikę.

Czcionka i kolory

W starych wersjach najważniejsza była część tekstowa, dlatego przywiązywano do niej duże znaczenie. Czapki miały szeryfy i szeroki brzeg, podkreślając trwałość i siłę firmy. Na nowym logo czcionka jest nowoczesna i bardziej stylowa – gładka, zaokrąglona, ​​bezszeryfowa, z dobrze odtworzonym „lustrzanym” napisem małej litery „bp”.

Jeśli chodzi o kolor, cała ewolucja godła polega na przekształceniu palety. Oryginalna wersja jest czarno-biała. Potem pojawił się w nim zielony i żółty w różnych odcieniach.