Bosch Logo

Bosch Logo

Bosch to jeden ze światowych liderów w produkcji artykułów elektrycznych do użytku profesjonalnego i domowego. Jest częścią struktury tytułowej firmy Robert Bosch GmbH, powstałej w 1886 roku i jest jednym z czterech oddziałów. Siedziba firmy znajduje się w Gerlingen (Niemcy).

Znaczenie i historia

Bosch Logo Historia

Marka znana jest z niezrównanej jakości produktów, dlatego zdobyła doskonałą reputację. Dziś jego emblemat jest łatwo rozpoznawalny w każdym zakątku świata: markowe produkty cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ produkty z logo Bosch cieszą się zaufaniem wielu kupujących.

Na przestrzeni lat firma kilkakrotnie zmieniała tożsamość wizualną, ale zawsze pozostawała w ramach swojej koncepcji: jakość, przejrzystość, prostota. Pierwsze opcje odzwierciedlały pierwotny zakres przedsiębiorstwa: specjalizowały się w produkcji urządzeń z magnetycznymi cewkami zapłonowymi.

1900 – 1907

Debiutanckie logo giganta technicznego pojawiło się w 1900 roku, ponieważ oficjalnie zarejestrowano znak towarowy dopiero w 1899 roku. Godło składało się z imienia i nazwiska założyciela Roberta Boscha z dwoma wzorami po bokach. Czcionka jest cienka, elegancka, z naciskiem na „R” (ma wysuniętą nogę) i „B” (wewnętrzna kreska znajduje się po przekątnej). Drugą połowę zajmował obraz magnetycznej szpulki i rygli z wyładowaniami elektrycznymi iskrzącymi w różnych kierunkach.

1907 – 1913

To znaczący okres w ewolucji logo, ponieważ otrzymało ono nowy projekt, który posłużył jako podstawa dla wszystkich innych wariantów. Projektanci sprawili, że symbol był wizualnie lżejszy. Skrócili nazwę, pozostawiając tylko „Bosch”. Słowo zostało napisane szeroką kursywą z geometrycznymi spiczastymi literami, a element po lewej stronie został zmniejszony o połowę. Z drugiej strony cewka elektromagnetyczna została powiększona z naciskiem na nią. Wyładowania prądowe wychodzące są teraz kierowane na prawo i lewo, a na górze pokazano symulację kabla.

1913 – 1925

W 1914 r. Podjęto przeprojektowanie, w ramach którego dokonano przeglądu nazwy marki. Nabrał nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu. Emblemat składa się teraz z pięciu połączonych liter pisanych klasyczną czcionką bezszeryfową. Symbole są grube, przerywane, szare, obrysowane cienkim konturem. Część graficzna jest uproszczona: zawiera tylko element elektromagnetyczny otoczony pierścieniem.

1925 – 1981

W 1925 roku programiści rozcieńczali monochromatyczny jasnoczerwony, więc logo zaczęło wyglądać znacznie jaśniej i bardziej adekwatnie. To właśnie ta paleta była kontynuowana w kolejnych modyfikacjach. Szkarłatne duże litery średniej grubości i czarny kontur po lewej stronie wyróżniają się na białym tle, przyciągając uwagę konsumentów.

1981 – 2002

Aktualizacja projektu w tych latach nie przyniosła znaczących zmian. Różnice w stosunku do poprzedniej wersji dotyczą jedynie pogrubienia czcionki w nazwie firmy i linii cewki elektromagnetycznej. Dodatkowo intensywność została dodana do czerwieni. W tej formie godło istniało przez 20 lat.

2002 – 2018

Przejście w nowe tysiąclecie wymagało nowoczesnej wersji. Dlatego projektanci zaproponowali trójwymiarowe logo, do którego wykorzystali „metaliczny” wzór. Sprawili, że grafika stała się srebrzystoszara, dodali jasności literom i zwiększyli jej rozmiar.

2018 – obecnie

Po 17 latach Bosch postanowił ponownie uprościć identyfikację wizualną, więc zwrócił stare logo 2D. Jednocześnie zachowała szarą paletę, aby podkreślić związek z techniką. W ten sposób w okręgu pojawiła się cewka magnetyczna z ciemnego popiołu. Napis pozostaje ten sam: proste, gładkie wielkie litery z gładkimi fazowanymi krawędziami.

Godło

Obecne logo lidera produktów elektrycznych odzwierciedla siłę i dziedzictwo marki oraz pokazuje postęp i rozwój firmy macierzystej. Surowe, proste linie oddają jego bezpośredniość i dostępność. Jasny kolor reprezentuje energię, którą dają produkty, a szary symbolizuje profesjonalizm, praktyczność i niezawodność.

Czcionka i kolory

Firma posiada własny brandbook, dla którego specjalnie stworzona została korporacyjna czcionka Bosch Family. Bosch używa pary czcionek składającej się z dwóch groteskowych liter: grubych, ciężkich liter w logo i cienkich cienkich liter w haśle.