BMW Logo

BMW Logo

BMW oznacza Bayerische Motoren Werke AG. To światowej sławy producent samochodów, quadów, motocykli i silników, zajmujący wiodącą pozycję w branży. Znajduje się w mieście Monachium (Bawaria, Niemcy). Pojawił się w marcu 1916 r. Założyciel Franz Josef Popp, Camillo Castiglioni i Karl Rapp.

Znaczenie i historia

BMW Logo Historia

Logo BMW pyszni się na maskach wszystkich markowych pojazdów, wskazując na wysoki status właścicieli. To wyjątkowy znak, który doskonale uzupełnia hasło „Freude am Fahren”, co po niemiecku oznacza „radość z jazdy”.

Oryginalna oferta niemieckiej firmy obejmowała silniki lotnicze, więc miały one bezpośredni wpływ na logo. Debiutancka wersja składała się z koła podzielonego na cztery identyczne sektory niebieskiego i białego, czarną obwódkę i napis „BMW”. W rzeczywistości było śmigłem samolotu na tle błękitnego nieba.

Ale po pierwszej wojnie światowej Niemcy zostały zakazane produkcji samolotów, więc zakład został ponownie przeszkolony i zaczął produkować sprzęt rolniczy i hamulce do pociągów. I wreszcie w 1923 roku miał swój debiutancki motocykl z niebiesko-białym logo BMW. Tak rozpoczęła się nowa era brandingu.

Po 5 latach firma kupiła fabrykę samochodów w Eisenach i rozpoczęła produkcję pierwszego samochodu o nazwie Dixi. W połowie lat trzydziestych BMW wyrosło na ogromny konglomerat przemysłowy w Bawarii, a korporacja stała się największym konsorcjum przemysłowym w Europie. A jej logo zostało teraz uznane za znak prestiżu i wysokiego statusu.

1913–1917

RAPP Motorenwerke Logo 1913-1917

RAPP Motorenwerke to firma, na której zdolnościach wyłoni się nowoczesny gigant branży motoryzacyjnej. Logo firmy symbol konia zamknięty w kole.

1917–1936

BMW Logo 1917-1936

Debiutancka wersja oparta jest na ikonie, która przeszła od poprzednika BMW – firmy RAPP. Był to krąg z koniem pośrodku, otoczony szerokim pasem, w którym widniała nazwa przedsiębiorstwa. Układ tekstu i czcionka pozostały takie same jak w prototypie. Ale obraz konia zniknął – zamiast niego pojawiły się improwizowane łopaty samolotu w kolorach flagi Bawarii.

Co więcej, symbolika marki potwierdza: dobry design pozostaje na zawsze. Przez wiele lat istnienia logo firmy niewiele się zmieniło. Niewielkie korekty wpłynęły tylko na czcionkę i odmiany niebieskiego odcienia.

1923–1953

BMW Logo 1923-1953

W tym okresie podjęto pierwszą poważną przeprojektowanie logo. Każdy element ma ciemnozłote obramowanie. Ponadto niebieski stał się intensywny, a czcionka stała się szeroka i pogrubiona.

1936–1963

BMW Logo 1936-1963

W 1936 r. Projektanci zmienili grube linie brzegów na cienkie białe, wizualnie rozjaśniając logo. I użyli błękitnego zamiast niebieskiego i na nowo zdefiniowali kolor skrótu, czyniąc go kontrastowym światłem na ciemnym tle.

1963–1997

BMW Logo 1963-1997

Logo zyskało inną czcionkę i prawie kobaltowy odcień.

1970–1989

BMW Logo 1970-1989

W tym okresie BMW, które brało udział w wyścigach sportowych, używało innego logo, aby oddzielić sport od głównego nurtu firmy.

1997–2020

BMW Logo 1997-2020

Okres ten charakteryzuje się wypukłym środkiem i metalicznym połyskiem na czarnym obramowaniu. Efekt 3D został osiągnięty dzięki cienkim liniom w środku i blaskowi na literę „B”.

2020-obecnie

BMW Logo 2020-....

Nowoczesna wersja uległa największym zmianom. Zamiast szerokiego czarnego paska pokazano teraz jasne srebro. Element objętości zniknął. Cienka ramka przechodzi wokół pierścienia. Kolor niebieski ponownie się poprawia.

Godło

Obecne logo BMW jest uważane za jedno z najbardziej udanych w branży motoryzacyjnej, więc niewiele się zmieniło. Ewolucja dotyczyła tylko drobnych szczegółów. Znak graficzny zawsze składał się z ciemnego koła ze skróconą nazwą firmy. Rdzeń został pierwotnie podzielony na cztery identyczne fragmenty z naprzemiennie kolorowymi sektorami.

Paleta marek również pozostała prawie niezmieniona, pozostając w barwach narodowych Bawarii. Czarny to uosobienie elegancji i klasyki, biały to symbol czystości i atrakcyjności, niebieski to znak niezawodności i siły technicznej, srebro to połączenie z metalem i wyrobami metalowymi.

Czcionka użyta w bieżącej wersji pojawiła się w 1953 r., Chociaż w tym czasie była serializowana. Ale po 10 latach serify zostały usunięte, wybierając Helvetica Black Condensed – surową, gładką czcionkę, która idealnie pasuje do przemysłu motoryzacyjnego.