Barcelona to profesjonalny hiszpański klub piłkarski. Zawarte w pierwszej trójce UEFA. Znajduje się w Barcelonie. Utworzony z inicjatywy grupy sportowców z Katalonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, kierowany przez Joan Gamper. Obowiązuje od 1899 r.
Znaczenie i historia
Przez lata zespół miał kilka wersji tego samego logo. Najbardziej kardynał, a zarazem legendarny, datowany jest na 1910 rok. Opcje na kolejne lata prawie całkowicie to powtarzają, odzwierciedlając niezmienny światopogląd klubu.
W 2018 roku podjęto próbę aktualizacji symbolu klubu. Nowa wersja logo wyglądała bardziej zwięźle w porównaniu z poprzednimi, ponieważ nie ma na niej żadnych wystających elementów i skrótu. Ponadto projektanci agencji Summa (której zadaniem było zaktualizowanie logo) wzmocnili kolor linii brzegowych kulki, dzięki czemu wyglądała ona na złotą. Ogólny schemat kolorów zmienił się w jasne spektrum. Godło to zostało przedstawione członkom klubu, którzy mieli zatwierdzić zmiany. 20 października na walnym zgromadzeniu wszystkich członków, po głosowaniu – logo zostało odrzucone.
1899–1910
Symbolika debiutu koncentruje się wokół złotego rombu umieszczonego między dwoma gałęziami – laurowym i palmowym. Centralny element jest podzielony na cztery części, z których dwie przedstawiają kataloński sztandar (czerwone paski na żółtym polu), a dwie – szeroki szkarłatny krzyż na białym tle. Korona z klejnotami umieszczona jest nad figurą geometryczną – uosobieniem monarchistycznej władzy i nutą szlachetnych korzeni klubu. Powyżej jest czarny nietoperz z rozpostartymi skrzydłami.
1910–1920
W 1910 r. Pojawiło się ostateczne logo zespołu Barcelony, które jest nadal aktualne. Późniejsze zmiany (a było ich kilka) nie wpłynęły na jego istotę: drobne korekty obejmowały tylko drobne szczegóły. W szczególności modyfikacje wpłynęły na styl, kontur i układ liter. Ale elementy heraldyczne zostały dokładnie zachowane: duża kędzierzawa tarcza z czterema strefami, która przedstawia krzyż Świętego Jerzego, flagę Katalonii, krótką nazwę klubu, kolory formy i piłkę nożną.
1920–1936
Po 10 latach projektanci wzmocnili paletę kluczowych detali, nadając tle litery i kulkę nasycony kolor żółty. Ponadto pracowali nad ozdobą na linii granicznej tarczy i zastąpili skomplikowane elementy sześcioma ścisłymi cechami – po trzy z każdej strony.
1936–1941
W tej wersji skrót jest umieszczony na granatowej wstążce przecinającej tarczę.
1941–1949
Logo tego okresu ma coś wspólnego z nowoczesną wersją, z wyjątkiem pogrubienia w dolnej części i intensywności koloru.
1949–1960
Po przeprojektowaniu godło otrzymało brązową kulkę, białe tło dla nazwy i skrót, uzupełnione przyimkiem „de” w języku hiszpańskim.
1960–1974
Logo lat 60. było przysadziste. Dominowały czerwone odcienie, które zastąpiły brązowe. Kolejna zmiana wpłynęła na powrót żółtego.
1974–1975
W tej wersji „F.C.B.” białe tło pojawiło się ponownie. Ponadto elementy wykończenia bocznego zostały przerobione.
1975-2002
Rok później emblemat nabrał jasności i wyrazistości. Aby to zrobić, istniejąca paleta została wzmocniona, litery pogrubione, a kolor kulki zmieniony.
Od 2002 r
Wraz z nadejściem tysiąclecia klub postanowił zmodernizować logo. Prace nad nim powierzono projektantowi Claretowi Serrahimie, który usunął punkty ze skróconej nazwy zespołu, zmniejszył drugą połowę tarczy i zostawił jeden ząb zamiast trzech. Usunął również nadmiar biżuterii z zewnętrznej krawędzi.
Godło
Logo zespołu zawsze składało się z kilku znaków heraldycznych i było podzielone na cztery fragmenty. Każdy z nich odzwierciedla pewną ideę: pragnienie rozwoju, zawód, szacunek do korzeni i bliski związek z ojczyzną.
W lewym górnym rogu znajduje się krzyż św. Jerzego – symbol patrona Katalonii. Tam po prawej stronie są cztery czerwone paski na żółtym tle – katalońska flaga Senyera. Pod nimi rozciąga się szeroki pasek z napisem „FCB” w górnej części. Jest to skrót pełnej nazwy Football Club Barcelona. Czarne litery na złotym podłożu oddzielają dolną część, która przedstawia żółtą piłkę z trzema czerwonymi liniami na niebieskim polu – kolor munduru piłkarzy.
Wszystkie elementy łączy kręcona średniowieczna tarcza z ciemnym brzegiem. Czcionka – Sans Serif, a raczej jedna z jej odmian, opracowana przez Tobiasa Frere-Jonesa. To się nazywa Interstate Bold.