Barbie Logo

Barbie Logo

Barbie to lalka ukochana przez wiele pokoleń dziewcząt. Jej pełne imię to Barbara Millicent Roberts. Został opracowany w 1959 roku w Stanach Zjednoczonych. Autorką lalki dla dzieci w wieku od trzech do czternastu lat jest Ruth Handler, żona Elliota Handlera, właściciela firmy zabawkarskiej Mattel.

Znaczenie i historia

Barbie Logo Historia

Lalka dla dorosłych z wieloma strojami i akcesoriami była tak lubiana przez dziewczyny, że szybko zyskała światową popularność, stając się prawdziwą marką. Logo pojawiło się jednocześnie z zabawką i przez lata przetrwało około pięciu modyfikacji. Początkowo nazwa marki została napisana kursywą ręcznie, a następnie zyskała inny wygląd, wraz z rozszerzeniem projektu Barbie.

1959–1975

Oryginalny emblemat jest ręcznie pisany w dziecinnym i pół-efektownym stylu. Pierwsza litera jest wielka, a pozostałe małe. Najniższe to „a”, „r” i „e”. Górna pętla drugiego „b” na wysokości była prawie równa dużej „B”. Dzięki kropce znak „i” wygląda na dość duży i tylko nieznacznie gorszy od rozmiaru „b”.

Symbol tekstowy ma dwa wyróżnienia. Najważniejsze to przeskakiwanie liter, które są ułożone losowo, a nie według kolejności. Mają zupełnie inną nie tylko górę, ale także spód, dzięki czemu logo jest postrzegane jako lekkie i wyluzowane. Takie urządzenie stylistyczne wspiera zabawny nastrój, lekkość, naiwność i urok. Dodatkową cechą jest zawijanie w dużej „B”. Znajduje się na dole i jest skierowany do wewnątrz, tworząc miniaturowy owal.

1975 – 1991

Debiutanckie logo było używane przez ponad 15 lat, po czym zostało przeprojektowane. Próba modernizacji marki doprowadziła do powstania trójwymiarowej nazwy – praktycznej, bez tła w formie radosnego nastroju. Główny nacisk kładziony jest na rygor i cień, które nadają temu słowu efekt 3D.

Wszystkie litery w logo są tej samej wysokości i są małe, z wyjątkiem dużej litery „B”. Linia jest płaska, a znaki są ułożone jak w linii. Jedyną rzeczą, która osłabia grawitację godła, jest napis idący w górę, ponieważ słowo jest umieszczone po przekątnej. Ta technika mówi o poczuciu szczęścia i obecności optymizmu. Najbardziej niezwykłą literą jest „B”, składająca się z dwóch wdzięcznych loków. Reszta wydaje się wydłużona i szeroka z powodu zbyt dużych cieni.

1991 – 1999

W 1991 r. Projektanci postanowili przywrócić logo radości i dziecięcej łatwości. Ułatwili to, usuwając masywne części. Kształt liter nie zmienił się, usuwając dodatkowe loki z „B”. Ta opcja była postrzegana o wiele bardziej interesująco, pomimo powściągliwego stylu pisania. Małe litery „b” i „i” są teraz prawie tej samej wysokości.

1999 – 2004

W 1999 r. Twórcy logo zmienili go ponownie. W rezultacie napis stał się kursywą z lekkim przechyleniem w prawo. Wielka litera „B” zwróciła niższy wewnętrzny lok, dzięki czemu jest zwiewna i elegancka. Słowo „Barbie”, jakby napisane ręcznie jednym pociągnięciem, bez przerywania połączenia między postaciami. Kolor logo jest zbliżony do czerwonego.

2004 – 2005

Poprzednia wersja godła trwała tylko rok, po czym została dostosowana. Artyści sprawili, że pierwsza litera była zamiatająca i odważna, więc góra i dół wykraczają daleko poza przednie nogi. Symbole są pisane bez wewnętrznego połączenia i są ułożone inaczej, dlatego nazwa wygląda galopująco. Małe litery „b” otrzymały kucyk, a „i” otrzymał pięciopłatkowy kwiat zastępujący kropkę. Dlatego zarząd firmy zadbał o to, aby logo było jak najbardziej dziecinne.

2005 – 2009

Po czterech latach użytkowania logo zostało ponownie przekształcone: kwiat zniknął, a jego miejsce zastąpiła klasyczna kropka. Litera „a” pozostała niezamknięta, a „e” z nogą wyciągniętą do góry.

2009 – obecnie

Teraz używany jest emblemat debiutowy, zatwierdzony w 1959 r. Jest akceptowany bez zmian i uznawany za odniesienie zarówno stylem, jak i kolorem.

Godło

Przez wszystkie lata istnienia marki Barbie projektanci używali tylko słowa „część” w logo – nigdy nie było w nim grafiki. Słowo znajduje się po przekątnej i jest czytane od dołu do góry.

Czcionka i kolor

Zestaw słuchawkowy godła jest indywidualny, głównie kursywą i odręcznie. Kolor od momentu pojawienia się marki był delikatny różowy, cukierkowy, który pozostał przez wszystkie lata.