Asics Logo

Asics Logo

ASICS jest japońską korporacją zajmującą się produkcją obuwia i odzieży sportowej. Został założony przez biznesmena Onitsuka Chihatiro. Pojawił się latem 1977 roku. Znajduje się w Kobe (Hego). Ma kilka znaków towarowych.

Historia i znaczenie

Asics Logo Historia

Projektantem logo jest Herb Lubalin. Stworzył stylowy znak o niepowtarzalnym charakterze i niepowtarzalnej charyzmie. Na przestrzeni lat logo zostało zmienione tylko raz. Przez resztę czasu firma korzystała z wersji oryginalnej.

1997 – 2003

Asics Logo 1997-2003

Wersja debiutancka wykonana jest indywidualną czcionką z wąskimi i lekko wydłużonymi literami. Są one napisane małymi literami, mają opływowy i lekko ścięty kształt. Po lewej stronie słowa „ASICS” znajduje się symbol graficzny w postaci powiększonego „a”. Reprezentuje on tor sportowy, ruch, dynamikę i postęp.

2003 – dzień dzisiejszy

Asics Logo 2003-....

W 2003 roku korporacja sfinalizowała swój znak towarowy. W rezultacie litery stały się nachylone i szerokie. Czcionka jest wytłuszczona kursywą. Nowa wersja przesunęła również rysowany znak: znajduje się on po lewej stronie i poniżej zwykłego.

Godło

Logo japońskiej firmy jest bezpośrednio związane z jej nazwą, która z kolei jest zakorzeniona w języku łacińskim. Jest to skrót od słynnego powiedzenia „Anima sana in corpore sano”, które oznacza „Zdrowe ciało ma zdrowego ducha”.

I to zdanie stało się kluczowym mottem marki, ponieważ jej asortyment to artykuły sportowe zaprojektowane z myślą o zdrowiu, duchu i ciele. Kolor korporacyjny logo to dwie odmiany błękitu. Debiutancka wersja malowana jest w kolorze jasnoniebieskim, aktualnym – ciemnoniebieskim.

Czcionka i kolory

Stary wzór napisu „ASICS”, który był używany w latach 1977-2003, został wymyślony przez projektanta Herba Lubalina. Następnie na jej podstawie powstała unikatowa czcionka marki ASICS Tiger. To rozwinięcie specjalistów ze studia Kontrapunkt wspólnie z Bruce Mau Design. Nowe logo ma zupełnie inny styl liter: surowa kursywa bezszeryfowa. Co znamienne, we współczesnej wersji kropka nad literą „i” zniknęła. Element przedłużający (ogon) po prawej stronie „a” również zniknął, a „s” stało się symetryczne.

Po przeprojektowaniu w 2003 roku zmieniła się nie tylko czcionka, ale także kolor. Podczas gdy wcześniej wszystkie części logo były niebieskie, teraz zastosowano ciemny odcień niebieskiego, który kontrastuje z białym tłem.