Asahi Logo

Asahi Logo

Asahi Breweries, Ltd. – to japońska firma oferująca szeroką gamę napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Pierwszy browar tej firmy (Osaka Beer) został otwarty w 1889 r. Marka Asahi pojawiła się nieco później – w 1892 r., kiedy trwał okres Reformacji Meiji.

Znaczenie i historia

Etykiety na butelkach Asahi mają rozpoznawalny wzór. A wszystko za sprawą nazwy marki, która jest przedstawiona na logo. Sama nazwa pochodzi z języka japońskiego i oznacza „poranne słońce”. Znaczenie zagnieżdżone w nazwie marki pasuje do koncepcji napojów orzeźwiających i krystalicznie czystych.

Unikalny znak słowny został opracowany przez wiodącego grafika Bret Syfert, znanego pod pseudonimem Hyde’s Lovelies. Jest niezależnym specjalistą, który ukończył University of the Arts London. Bret Syfert wynalazł nie tylko niezwykły projekt, ale również niestandardową czcionkę Asahi. Sama czcionka została wymyślona od podstaw, a projektant nie polegał na innych typach czcionki.

Logo zostało zmienione w ramach dużej aktualizacji w firmie, która wpłynęła nawet na kampanie reklamowe i smak napojów alkoholowych. Za ten rewolucyjny proces odpowiedzialne było kierownictwo średniego szczebla pod kontrolą pana Higuchiego.

Godło

Czcionka przekazuje niepowtarzalny orientalny smak. Litery są ułożone poziomo, ale mają wiele ukośnych linii. Z tego powodu wydaje się, że litery są pod kątem 45 stopni.

Paleta logo często się zmienia i zależy od rodzaju napoju. Etykiety zawierają czarne, białe, żółte, niebieskie, zielone napisy „Asahi”. Są one oryginalnie zaprojektowane i otoczone podwójnym konturem. Kontur wewnętrzny jest zawsze jasny, a kontur zewnętrzny jest w tym samym kolorze co nazwa marki. W wersji klasycznej tło jest białe lub srebrne. Ale na butelkach, tło może być absolutnie dowolne.

Dopełnieniem godła jest symbol marki w postaci zakrzywionych kłosów pszenicy. Na dole znajduje się pełna nazwa firmy („Asahi Breweries Limited”) oraz slogan reklamowy („The Beer For All Seasons”).

Oprócz nazwy marki, na etykiecie znajdują się również symbole 辛 口. Oznacza to „dry” („karakuchi” po japońsku), który również jest napisany na górze etykiety, ale w języku angielskim.