Amstel Logo

Amstel Logo

Amstel jest słynną firmą piwowarską z Holandii. Firma została założona przez dwóch starych przyjaciół: Johannesa van Marwijka Kooija i Charlesa de Pestersa. Zwrócili się oni ku bawarskiej metodzie przygotowywania napojów alkoholowych i w 1870 r. rozpoczęli własną produkcję. W 1968 roku firma została kupiona przez koncern Heineken N.V.

Znaczenie i historia

Znak firmowy marki jest prosty, ale symboliczny. Napis „Amstel”, umieszczony wewnątrz białego półkola, natychmiast przyciąga wzrok. Napis wykonany jest klasyczną, pogrubioną czcionką z małymi szeryfami. Ta nazwa została wybrana przez założycieli firmy. Johannes i Charles postanowili uwiecznić rzekę Amstel, na której wybrzeżu stał pierwszy zakład.

Słynne czerwono-białe koło znajduje się w centrum. Znajduje się on również na starych logotypach browarów. Dwutonowa figura geometryczna przedstawia kulę bilardową. To stowarzyszenie nie powstało przez przypadek, ale dlatego, że założyciele firmy lubili razem grać w bilard. Od tego czasu minęło wiele lat, ale krąg, tak jak wcześniej, symbolizuje ich silną przyjaźń i przywiązanie do tradycji.

Przez cały wiek godło ewoluowało. Na przykład, gdy fabryki Amstel znajdowały się w Amsterdamie, właściciele dumnie oznaczali swoje rodzinne miasto na znaku towarowym. Następnie produkcja została przeniesiona i napis zniknął.

A także projektanci aktualizowali logo po każdym rebrandingu, ponieważ firma kilkakrotnie zmieniała nazwę. Od 1980 do 1947 roku firma nosiła nazwę Beiersch Bierbrouwerij De Amstel, a od 1947 do 1968 roku – Amstel Brouwerij. Wszystko to zostało odzwierciedlone w identyfikacji wizualnej firmy (logo).

Obecne logo jest oryginalne. W środku znajduje się czerwono-białe koło z napisami „1870”, „Amstel” i „Bier”. Ostatnie słowo ma nietypową czcionkę: litery rzucają podwójny czarno-czerwony cień. Wewnętrzne koło jest wykonane w srebrnym pierścieniu i szerokiej złotej ramce. Na górze znajduje się niebieska tarcza heraldyczna z dwoma białymi lwami i literą „A”.