Amazon Logo

Amazon Logo

Amazon to największa internetowa platforma handlowa z USA i firma o tej samej nazwie. Znajduje się w mieście Seattle w stanie Waszyngton. Założony przez biznesmena Jeffa Bezosa. Istnieje na rynku od lipca 1994 roku.

Znaczenie i historia

Amazon Logo Historia

Na początku swojej działalności Amazon pozycjonował się jako największa strona internetowa sprzedająca książki online, więc debiutanckie logo odzwierciedlało jego działalność, jak głosi slogan. Stopniowo sklep zaczął się rozwijać, aby poszerzyć asortyment, do którego dodano szeroko rozpowszechnione produkty.

1995

Amazon Logo 1995-1997

Na początku drugiego roku istnienia firma miała osobisty emblemat w postaci czarnego trójkąta z fazowanym blatem. Przez centrum przebiega biała droga – symbol dobrze zdeptanej ścieżki. Jest umieszczony tak, że niejasno przypomina wielką literę „A”. Poniżej znajduje się adres domeny sklepu wykonany małą czcionką tego samego rozmiaru.

1997

Amazon Logo 1997-1998

Dwa lata później logo otrzymało pewne zmiany. Na przykład teraz kręta droga została przesunięta na środek, a wokół niej przedstawiono cienkie linie. Jest to symbol małych ścieżek i małych ścieżek łączących się z nim. To podświadomy przekaz: wszystkie drogi prowadzą do Amazonii. Kolorystyka logo to połączenie czerni i bieli.

1998

Ten czas jest znaczący, ponieważ na platformie handlowej pojawiło się jednocześnie kilka wersji emblematów firmowych, z których każda została przetestowana.

Amazon Logo 1998

Pierwsza wersja logo to mały napis „amazon.com”, w którym wszystkie litery są wąskie i wydłużone. Poniżej znajduje się motto „NAJWIĘKSZY KSIĘGARNIA ZIEMI”.

Amazon 1998 Logo

Drugi emblemat ma przysadziste znaki tego samego słowa (adres URL sklepu), ale z powiększonym „O” wykonanym w kształcie żółtego koła.

Amazon Logo 1998-2000

Trzecie logo otrzymało zarys nowoczesnego emblematu i zostało następnie przekształcone. Pokazuje adres internetowy portalu handlowego, ale słowo „amazon” zostało pogrubione, ale słowo „com” zostało nieco jaśniejsze. Pod napisem przechodzi cienka złota linia.

2000

Amazon Logo 2000-....

Wraz z nadejściem tysiąclecia administracja zmieniła gamę produktów i zmieniła markę. Domena „com” zniknęła z logo, a litery pozostałego słowa zyskały maksymalny akcent – projektanci sprawili, że były kruczoczarne i szerokie. Złota linia jest teraz odwrócona i prowadzi od litery „a” do „z”, co jest wskazane strzałką. Zewnętrznie projekt graficzny jest wykonany jak radosny powitalny uśmiech.

Godło

Amazon Symbol

Po przeprojektowaniu w 2000 roku marka Amazon stała się bardziej koncepcyjna. Jeśli wcześniej pomarańczowa linia tylko podkreślała nazwę marki, teraz wygląda jak strzałka i prowadzi od litery „a” do „z”. Wskazuje to na wszechstronność i skalę witryny internetowej. Ten emblemat sugeruje, że na internetowej platformie transakcyjnej można znaleźć wszystko, dosłownie „od A do Z”.

Czcionka i kolory

Najnowsza interpretacja logo ma głębokie znaczenie symboliczne, ponieważ jest czymś więcej niż znakiem. To cała filozofia oparta na koncepcyjnym ujęciu Bezosa. Aby podkreślić pierwotną pozycję, firma zastosowała jednoczęściową czcionkę, w której wszystkie litery są tego samego rozmiaru, co wskazuje na równe szanse dla każdego klienta.