Alcatel Logo

 

Alcatel Logo

Alcatel – marka sprzętu mobilnego, satelitarnego i telekomunikacyjnego. Firma została założona przez przedsiębiorców Pierre Azaria i Paul Bizet i powstała w 1898 roku w Paryżu (Francja) pod nazwą CGE – Compagnie Generale Electricite. W 2006 roku została ona połączona z konkurencyjną firmą Lucent Technologies i przeniosła się do Baltimore (USA). W 2016 r. marka została przejęta przez Nokia Corporation, która działa na licencji TLC Communication Ltd., a w 2016 r. przez Nokia Corporation.

Znaczenie i historia

Alcatel Logo Historia

Ze względu na częste przechodzenie z jednej struktury do drugiej, marka ta posiadała kilka logotypów.

1996

Debiutanckie logo zostało oficjalnie zatwierdzone w 1996 roku. Godło jest ciemnoszarym prostokątem z białym napisem „Alcatel”. Litery są w górnym rejestrze. Czcionka jest ścisła, prosta, bez szeryfów. Nad „A” znajduje się symbol graficzny w postaci odwróconego w lustro trójkąta. Są one malowane w różnych kolorach: górny element – w soczystej żółci, dolny – w mleku.

2004

Po przejściu w trzecie tysiąclecie firma postanowiła zmienić swoje logo. Z logo usunięto prostokąt tła i dodano napis „mobile phones”, podkreślający nowy kierunek pracy. Kombinacja słów jest napisana małymi literami i umieszczona pod nazwą firmy.

2010

W 2010 roku projektanci zrewidowali symbole marki. Zwiększyli oni czcionki i zastąpili linię „mobile phones” linią „one touch”. Dolny napis został wykonany w tej samej wielkości co górny. Do logo dodali jasnoniebieski kolor.

2016

W tym okresie firma całkowicie odnowiła logo. Teraz litery są małe, niebieskie, z lekkim odcieniem widma neonów. Twórcy nowego logo graficznie podkreślili drugie „a”: przedstawili podwójną literę zarówno w kolorze jak i w kształcie.

Godło

Wszystkie logotypy Alcatela noszą jego nazwę, ale ostatnie logo różni się od poprzednich: różni się literami i stylem wykonania. Napis wykonany jest małymi literami, a drugie „a” wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych. Ma szeroką niebieską obwódkę i podobne niebieskie kółko pośrodku, dzięki czemu jest najbardziej rozpoznawalną częścią logo.

Czcionka i kolory

W logo zastosowano oryginalną czcionkę zaprojektowaną specjalnie dla Alcatela. Zaokrąglone litery bezszeryfowe. Wzrok przyciąga niezwykłe „t”, które nie ma ani dolnej linii pomocniczej, ani lewej strony górnego poziomego kreski. Na uwagę zasługuje również drugie „a”, które ma złożoną strukturę i wygląda jak niezależny element graficzny. Pod względem kolorów wszystko jest znacznie prostsze: główna paleta zawiera tylko biel i niebieski.