Air France Logo

Air France Logo

Air France jest francuską linią lotniczą, spółką zależną Air France-KLM. Został założony w 1933 roku. Firma obsługuje loty regionalne i międzynarodowe i ma swoje siedziby w kilku miastach – Nicei, Lyonie i Paryżu. Oprócz głównego logo firma posiada również indywidualną flagę i nazwę marki, która nosi nazwę Hippocampe Aline.

Znaczenie i historia

W logo firmy wykorzystano wizerunek Hipokampa, mitologicznego stworzenia w postaci skrzydlatego konia z rybim ogonem. Legenda głosi, że jest to najszybsze zwierzę, jakie starożytni bogowie włożyli do rydwanów. Jeździły nim też Nereidy. To on, jako ucieleśnienie prędkości ekstremalnej, został wybrany do swojego logo przez przewoźnika lotniczego Air France.

1933

Pierwsze logo korporacyjne francuskich linii lotniczych wyglądało jak symbol heraldyczny z wizerunkiem Hipokampy Aline. W środku białego koła ciągnięto skrzydlatego konia z rybim ogonem. Z jego skrzydeł wychodzą szerokie linie. Te linie stworzyły wrażenie machania tymi skrzydłami. Wypełniają godło dynamiką i poczuciem ruchu. Kolor wszystkich elementów jest ciemnoniebieski, łącznie z obrzeżem.

1976

W 1976 roku rozpoczęła się era nowych symboli marki bez mitycznego stworzenia. Projektanci zmienili go na lekko pochylony i wydłużony prostokąt z kilkoma paskami jak na kodzie kreskowym. Pod spodem znajduje się napis „Air France” pogrubioną czcionką. Kolorystyka jest biała, czerwona i niebieska, jak na fladze narodowej.

1990

W 1990 roku deweloperzy zaprezentowali zaktualizowaną wizualizację logo. Wszystkie elementy na nim pozostały takie same, ale ich proporcje i lokalizacja zostały zmienione. Nazwa firmy jest teraz przedstawiona nad znakiem graficznym, między którym znajduje się cienki czarny pasek. Pasek oddziela napis od prostokąta znajdującego się w prawej dolnej części.

1998

W tym okresie projektanci wykonali kolejną wersję logo. Usunęli czarną linię i przesunęli element dolny, rozciągając go na szerokość. To sprawiło, że pociągnięcia były krótkie, przypominające równoległoboki. Grupa figur geometrycznych znajduje się pod napisem „Air France”, który jest napisany dużymi literami.

2009

W tej wersji czcionka stała się znacznie wyraźniejsza: litery wyglądają cieńej i bardziej elegancko. Prostokąt został zastąpiony miniaturową czerwoną wstążką w formie płaskiej równoległościanu. Dodatkowo, dwa słowa są połączone w jedno. Główne kolory to ciemny niebieski i czerwony.

2016

W roku 2016 paleta logo została nieco złagodzona: kombinacja słów „Air France” zyskała bardziej miękki niebieski odcień.