Adobe Logo

Adobe Logo

Adobe to znana na całym świecie firma promująca technologie informacyjne i rozwój oprogramowania. Ponadto jest właścicielem praw autorskich do formatów PDF i TIFF. Jej praca rozpoczęła się w 1982 roku, kiedy John Warnock i Charles Geschke postanowili założyć własną firmę. Adobe Systems Incorporated ma siedzibę w San Jose w Kalifornii.

Znaczenie i historia

Adobe Logo Historia

Logo firmy zaproponowała żona współzałożyciela Marvy Warnock. Został natychmiast zaakceptowany i używany jako indywidualna symbolika do 1993 roku. Przez cały czas istnienia Adobe miał dwa emblematy i taką samą liczbę ustalonych odmian. To znaczy, ponieważ wygląd logo zmienił się tylko trzykrotnie.

1982 – 1990

Debiutancka wersja zawiera graficznie przekształconą nazwę firmy. Jest to ciemnoszary prostokąt z białymi literami „Adobe” dużymi literami. Litery wyglądają na siebie, więc „E” wyróżnia się spod „B”, „O” wyróżnia się spod „D”, a „A” zachodzi na nogę drugiego znaku. Ponadto pierwsza litera w słowie ma formę otwartego trójkąta poniżej, co stwarza wrażenie otwartości.

Pod nazwą, utworzoną z nazwy kalifornijskiego strumienia przepływającego między Mountain View i Palo Alto, znajduje się zwrot „Systems Incorporated”. Wszystkie litery są wielkie, tego samego rozmiaru.

1990 – 1993

Podstawą tego logo był jego poprzednik, który przeszedł niewielką modyfikację. W rezultacie zniknął dolny napis „Systems Incorporated”, a słowo „Adobe” zmieniło kolor na czarny na białym tle.

1993 – 2017

W 1993 roku logo firmy otrzymało zupełnie nową interpretację: teraz jest to pierwsza litera „A” na czerwonym tle. Styl pisania, forma, kolor – wszystko jest zachowane w najdrobniejszych szczegółach, aby jak najbardziej przypominało użytkownikom debiutancką wersję. Ten krok został podjęty w związku z wprowadzeniem oprogramowania o nazwie Adobe Creative Cloud, które było w kolorach czerwonym i białym.

Później ta sama wersja została wykorzystana do oznaczenia innych innowacyjnych produktów: Photoshop (w 2013 r.), Adobe Acrobat i Adobe Dreamweaver (w 2015 r.). Teraz jest odpowiedni i działa równolegle z późniejszą wersją.

2017 – obecnie

Logo, zaprezentowane przez Acid House i Johna Warnocka, zostało stworzone na oficjalnej stronie. Niemal całkowicie powtarza poprzednika z tą różnicą, że słowo „Adobe” znajduje się oddzielnie od znaku graficznego.

Godło

Został on opracowany przez żonę założyciela (Marva Warnock) i zatwierdzony w roku powstania firmy informatycznej. Początkowo logo zawierało pełną nazwę firmy – „Adobe Systems Incorporated” z naciskiem na pierwsze słowo. Potem pozostał tylko „Adobe”, a potem – tylko duża litera „A”. W rzeczywistości każda regulacja stanowi ewolucję logo w kierunku uproszczenia w celu lepszej percepcji wizualnej i wygodnej transmisji w różnych mediach.

Ponadto programy markowe mają własne oznaczenie. Adobe Illustrator to pomarańczowy skrót z dużym „A” i małym „i”. Adobe Flash to dwuliterowy obraz wielkiej litery „F” i małej litery „f”. Adobe Photoshop to emblemat z wielkich liter „P” i miniaturowych „s”. W jednej z głównych opcji odbijane są również odbicia lustrzane „d” i „b”.

Czcionka i kolor

W latach 1982–1993 słowa na logo były tworzone przez graficzny zestaw słuchawkowy – to znaczy były narysowane. Ale potem zmieniło się podejście: wersja tekstowa stała się najważniejsza, w której dużo uwagi poświęcono czcionce. W początkowej wersji nazwa produktu jest napisana pogrubionymi pogrubionymi literami. Potem stały się cieńsze, szersze i przysadziste. Ponadto projektanci zwiększyli odległość między postaciami i po przekątnej odcięli dolną część nóg „d” i „b”.

Paleta emblematów jest również podzielona na dwa okresy: przed i po 1993 r. Początkowo tło było ciemnoszare i białe, a same litery były pomalowane na biało-czarny. Następnie dodali czerwony, który nadal jest używany w połączeniu z białym.