Adidas Logo

Adidas Logo

Adidas to znana na całym świecie firma produkująca obuwie, która zasłynęła z wyjątkowego sportowego designu. Pojawił się w sierpniu 1949 r. Znajduje się w mieście Herzogenaurach (Niemcy). Założony przez Adolfa Dasslera.

Znaczenie i historia

Adidas Logo Historia

W przeciwieństwie do innych globalnych firm, które preferują przemyślane i filozoficzne podejście do projektowania swoich symboli, wybór Adidas jest bardzo praktyczny i nieco banalny. Faktem jest, że jako podstawę wziął skróconą wersję imienia i nazwiska właściciela: Adi (Adolf) + Das (sler). Ale obraz graficzny jest nadal złożony i wielokrotnie ewoluował z roku na rok.

1924 – 1949

Gebrüder Dassler Schuhfabrik 1924-1949

Debiutancki emblemat narodził się znacznie wcześniej niż sama marka. Zawiera tarczę, na której na ciemnym tle mewa nosi dziób w bucie. Główny element jest otoczony kontrastowym obrzeżem, pozostałe części są wykonane w kolorze monochromatycznym. Do fragmentu tekstu (słowo „Dassler”) użyto popularnej wówczas w Niemczech czcionki konstruktywizmu. Odzwierciedla on zestaw słuchawkowy Futura i eksperymentalną groteskową geometrię epoki Bauhausu. Ma nierównomierny rozkład wysokości. Umieszczony nad tarczą, dzięki czemu wygląda jak zaimprowizowana korona.

1949 – 1950

Adidas Logo 1949-1950

Pierwsze oficjalne logo firmy składa się z harmonijnego połączenia detalu słownego i graficznego. Centralnym elementem jest nabijany ćwiekami but. Znajduje się między słupkami bramki do futbolu amerykańskiego, które są wykonane z przedłużonych nóg małej litery „d”. Nazwa znajduje się poniżej – wtedy miał miejsce debiut „Adidas”, składającego się z dwóch baz. Pod nim znajduje się ostatni link do kierunku sportowego – skonsolidowane słowo „Sportschuhe”. Na górze półkola znajduje się pełne imię i nazwisko właściciela firmy.

1950 – 1971

Adidas Logo 1950-1971

W latach 50. firma postanowiła odejść od komponentu graficznego i skupić się wyłącznie na słowach. Jako rolę kluczowego elementu wybrała oryginalną nazwę, która pojawiła się w poprzedniej wersji. Jest wykonany prostą czcionką bezszeryfową. Małe litery, pogrubione, tego samego rozmiaru. Noga w „a” jest cięta pod kątem i skierowana w górę.

1967 – obecnie

Adidas Logo 1967-....

Istnieje od 17 lat, logo otrzymało nowy projekt: teraz tło stało się białe, a sama nazwa jest czarna. Punkt nad „i” i boki „d” pokrywają się na wysokości. Noga „a” jest prostokątna, bez nacięć i wierzchołków.

1971 – obecnie

Adidas Logo 1971-....

Na początku lat 70. koncern postanowił zmienić markę i stworzyć bardziej dynamiczne logo, które charakteryzowałoby go jako producenta różnych artykułów sportowych. Prezentacja ostatecznej wersji zbiegła się z igrzyskami olimpijskimi w Monachium. Nowe logo ma liść koniczyny i trzy poziome linie.

Aby wykluczyć konkurencję z fińską marką Karhu, która miała również trzy paski na logo, niemiecka firma kupiła je z góry za 1800 USD i dwie butelki whisky. Koniczyna uosabia kontynenty świata: pierwszy – Ameryka Północna i Południowa, drugi – Europa i Afryka, trzeci – kraje Azji.

Od 1991 r

Adidas Logo 1991-....

W tym czasie Adidas wprowadził radykalnie zmienione logo. Clover zniknęła z niego, a linie zostały uporządkowane. Teraz tworzą schematyczną górę – jako symbol pokonywania przeszkód i orientacji sportowej produktów. Efekt wzgórza osiąga się dzięki nachyleniu szerokich pionowych pasów o różnych wysokościach. Pomimo fali krytyki, która uznała zaktualizowane logo za zbyt nudne i zbyt proste, zostało zatwierdzone jako podstawowy element tożsamości korporacyjnej.

Od 2002 r

Adidas Logo 2002-....

Wraz z przejściem do następnego tysiąclecia znany producent postanowił zmienić logo i wprowadzić niewielkie zmiany. W rezultacie czarna kula z trzema białymi paskami zaczęła się pochwalić na niektórych produktach. Są nachylone poziomo i wyglądają jak ślad po pazurach jakiegoś potężnego zwierzęcia. Ta opcja nazywa się Adidas Style i koncentruje się głównie na branży modowej. Przedstawia serię Y-3 opracowaną przez Eji Yamamoto i linię SLVR.

Od 2005 r

Adidas Logo 2005-....

W 2005 roku firma wprowadziła kolejne logo – w postaci naprzemiennych czarno-białych pasków umieszczonych po lewej stronie klasycznej nazwy. W tym celu w logo występują trzy ciemne i dwie jasne linie, a także słowo „Adidas” w pisowni otrzymane w 1967 roku.

Godło

Adidas Symbol

Kultowe trzy paski Adidasa sprawiły, że marka zyskała na znaczeniu. Ponadto istnieją w czterech wersjach, które były używane w równym stopniu w ostatnich dziesięcioleciach. Pierwsza to czarna koniczynka z trzema białymi liniami. Drugi to trzy szerokie ukośne czworoboki nachylone w lewo. Trzeci to okrąg z nierównymi łukowatymi szczelinami. Czwarty to cienkie poziome paski. To wszystko rozpoznawalne marki, które odróżniają produkty Adidas od innych produktów sportowych.

Czcionka i kolory

Adidas Znak

Wszystkie loga producenta zawierają jego nazwę małymi literami. Do projektowania napisu projektanci wybrali czcionkę TeXGyreAdventor, opracowaną przez drukarnię GUST. Jest to typowy geometryczny bezszeryfowy z zaokrąglonymi elementami i prostokątnymi obrysami.

Paleta kolorów jest ograniczona i jest reprezentowana przez klasyczne połączenie czerni (dla elementów graficznych i napisów) i bieli (dla przerw między literami, linii w okręgu / trójliści i tła).