Absolut Logo

Absolut Logo

„Absolut” to flagowa marka wódki Pernod Ricard. Absolut pojawił się na rynku w 1879 r. Prezentuje on produkty szwedzkiej firmy Vin & Sprit. Jest trzecią co do wielkości firmą produkującą napoje alkoholowe, po takich gigantach jak Smirnoff i Bacardi Limited.

Znaczenie i historia

Producent napojów alkoholowych opiera się na dziedzictwie tej marki. Firma zrezygnowała z tradycyjnej etykiety, aby podkreślić kształt szklanego pojemnika, który wygląda jak butelka ze szwedzkiej apteki. Dlatego też logo Absolut wygląda niezwykle minimalistycznie.

Pierwsza wersja znaku towarowego składa się z trzech linijek napisu. Na górze znajduje się nazwa marki, pośrodku – zwrot „Country of Sweden”, a pod nimi – słowo „Vodka”. W pierwszym i trzecim wierszu litery są pogrubione i bez szeryfów. Kombinacja słów, znajdująca się w centrum, jest przedstawiona elegancką, ręcznie pisaną czcionką z nachyleniem w prawo. Paleta korporacyjna obejmuje dwa kolory: niebieski i czarny. Są one uzupełnione białym tłem.

W 2014 roku właściciele marki zdecydowali, że logo jest już dość znane, dlatego też uprościli logo do jednego napisu „Absolut”. Zrobiono to w celu poszerzenia gamy produktów bez zmiany pierwotnej strategii.

„Brand Union”, firma odpowiedzialna za przeprojektowanie, wzmocniła ikonę marki. Stworzyło ono proste, ale stylowe logo z nową czcionką. Teraz litery są ułożone bardzo ciasno i rozciągnięte w pionie.  Wystające krawędzie liter w nowym logo są ozdobione krótkimi, ledwo widocznymi szeryfami. Pozostawiając słowo „Absolut”, deweloperzy podkreślili jego dwoistość. Z jednej strony oznacza to coś nieskończonego, ale z drugiej – coś już zakończonego.

Logo tekstowe na butelkach uzupełnione jest o oryginalny symbol marki. Przypomina ona klasyczną okrągłą uszczelkę w kształcie. Pośrodku znaku graficznego znajduje się wizerunek Larsa Olssona Smitha, słynnego twórcy marki Absolut. Był pierwszym na świecie, który zastosował metodę rektyfikacji do czyszczenia napojów alkoholowych. Portret jest otoczony pierścieniem z napisami „Swedish Vodka” i „Absolut” od 1879 roku.