Сorreos Logo

Сorreos Logo

Сorreos (El Сorreos, El Correros) to jedno z najbardziej rozpoznawalnych logo w Hiszpanii, Andorze i innych krajach Europy Południowej, ponieważ reprezentowana przez niego państwowa firma pocztowa istnieje od ponad 300 lat. Pełna nazwa Sociedad Estatal Correos y Telégrafos, S.A. Emblemat firmy, złożony w wizerunku i znaczeniu elementów, jest przypisany wartościom narodowym kraju.

Historia i znaczenie

Сorreos Logo Historia

Hiszpańska usługa pocztowa wywodzi się z odległej przeszłości. Został stworzony na początku XVIII wieku jako prywatna usługa kurierska należąca do włoskiej rodziny hrabiego Tasso. Ci przedstawiciele arystokracji włoskiej z misją założyli tworzenie poczty w Europie – i zrobili to we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii i innych krajach.

Posłańcy Correos nosili dekrety królewskie i inne przedmioty na terenie całego kraju. Przybyli do miast i osiedli za pomocą dźwiękowego rogu zwanego ludnością na centralny plac, odczytali dekret i wydali listy, jeśli trzech świadków potwierdziło tożsamość osoby.

Organizacja takiej służby była tak udana, że ​​8 lipca 1716 r. Król Felipe V wydał dekret i znacjonalizował dostawę kurierską, a założycielom wypłacono odszkodowanie i przyznano wysokie tytuły.

Od 1756 r. Tylko specjalnie wyszkoleni listonosze byli przewożeni do państwowej służby pocztowej, która z królewską ochroną dostarczała przedmioty na terenie całego kraju do sąsiedniej Francji i Andory.

W 1760 r. W Hiszpanii pojawiły się pierwsze skrzynki pocztowe, od 1850 r. – znaczki pocztowe, przedstawiały królową Isabellę oraz napisane zostały słowa Correos (poczta) i Franco (płatność).

Od końca XIX wieku poczta mogła świadczyć usługi bankowe. Teraz poczta ma ponad 12 tysięcy oddziałów, pracuje tam 55 tysięcy osób, a liczba corocznych wyjazdów wynosi prawie 6 miliardów.

Logo Correos dla Hiszpanów odgrywa nie tylko kultową rolę historyczną, ale ma także wartość artystyczną, ponieważ zostało stworzone ponad 300 lat temu.

1909 – 1977

Początkowo jednolity herb kurierów przedstawiał herb rodzinny jego założycieli – arystokratycznej rodziny Tasso, a także ogólnie akceptowane symbole poczty tamtych czasów – róg i krzyż. Kolorystyka jest niebieska, żółta i biała. Kiedy firma została przejęta na własność państwową, emblemat został usunięty, korona królewska została zastąpiona, żółty zastąpiono złotem, a biały – królewską czerwienią. Herb Correos, oprócz ciemnoniebieskiego koloru usług pocztowych w Europie, otrzymał także kolory hiszpańskiej flagi.

1977 – 1990

Poprzedni emblemat trwał do 1977 r., Kiedy to zarząd postanowił go ulepszyć i uczynić bardziej nowoczesnym. Wizerunek trąbki i korony był stylizowany, pod nimi zrobili podstawę z grubego paska i dodali słowo angielskie słowo Post. A poniżej znajduje się nazwa usługi pocztowej Corrєos ze specjalną pisownią litery „e” jako „є”.

Unikalna czcionka opracowana specjalnie w oparciu o Monotype została specjalnie zaprojektowana. Otrzymał imię Postman (Postman) – na cześć wszystkich listonoszy na świecie. Kolorystyka pozostała taka sama – niebieski, żółty i czerwony.

1990 – 2000

Na początku lat 90. ubiegłego wieku logo zostało nieco zmienione – poniższy napis powiększył się do słów Correos y Telégrafos (Mail and Telegraphs). Królewski czerwony kolor został usunięty z logo, co oznaczało, że Hiszpania była republiką, chociaż król nadal tam jest. Został zastąpiony ciemnoszarym, prawie czarnym (na prezentacji był nazywany szarym), a logo zaczęło wyglądać tak: na ciemnym prostokącie znajduje się żółte kółko, a wewnątrz godła pocztowego i na dole napis Correos y Telégrafos.

2000 – 2010

Kolejna zmiana logo: usunięto z niego słowa „i telegrafy”, czarne tło zastąpiono ciemnoniebieskim.

2010 – 2019

Wraz z tą opcją w ostatnich latach użyto tylko okrągłej żółtej części z samym godłem, bez napisu. W 2010 r. Przeprowadzono badanie ogólnoeuropejskie, a eksperci stwierdzili, że im mniejsze i bardziej minimalne logo, tym lepiej dla środowiska – mniej atramentu i chemikaliów. W ramach tego projektu eko-brandingu Correos znacznie złagodził swoje logo: usunęli ciemnoniebieskie tło, zmniejszyli nasycenie żółtego koloru, wizerunek korony i sąsiednich elementów został uproszczony do korony i krzyża nad nią, a jej podstawa została zredukowana do punktów.

Ale logo pozostało rozpoznawalne, Hiszpanie są z niego bardzo dumni. Logo Correos to nić łącząca ludzi z całego świata, a także przeszłości i współczesności. Nazywa się to narodowym skarbem kraju i ludzi.

2019 teraz

W tej wersji logo Correos kropki zostały usunięte z korony u podstawy. Wszystkie pozostałe elementy pozostały na miejscu.

Godło

Nowoczesne logo Correos uosabia historyczne wartości usług pocztowych. Składa się z dwóch elementów: korony z krzyżem i wirującego rogu, które stały się głównymi identyfikatorami marki. Co więcej, korona to nie tylko symbol władzy królewskiej. To także znak, że firma była kiedyś własnością utytułowanej rodziny hrabiowskiej. Trąbka to starożytny instrument muzyczny używany przez listonoszów do gromadzenia ludzi na głównym placu.

Czcionka i kolory

W latach 1909-1976, 1990-1999 i 2000-2010 na logo były napisy. Początkowo było to wyrażenie „CORREOS Caja Postal de Ahorros” bezszeryfową czcionką. W latach 90. napisane kursywą „Correos y Telégrafos”. Na początku XXI wieku słowo „CORREOS” było pisane stylizowaną kursywą z połączonymi literami „CO” i zaokrąglonym „E”.

Paleta również zmieniała się kilkakrotnie. Godło miało czas, aby odwiedzić czarny, czerwony, szary i fioletowy, dopóki nie uzyskał obecnego odcienia niebieskiego. Ale tylko kontury są w nim kolorowe – większość obrazu jest biała.